De tre bostadsjättarna HSB, Riksbyggen och SKB är alla kooperationer. Att vara vd för en kooperation menar var och en av de tre jättarnas ledare är en jättefördel i nuläget jämfört med att vara börsnoterad. Bolagens chefer Eva Nordström, Johanna Frelin och Ingrid Gyllfors fortsätter att berätta om sina och sina respektive bolags mål – och vägarna dit.
I det rådande ekonomiskt bistra klimatet kan man fråga sig om det är en fördel att vara ett kooperativ? På den frågan svarar Johanna Frelin, vd Riksbyggen, Eva Nordström, vd HSB Stockholm, och Ingrid Gyllfors, vd SKB, med ett rungande “ja”.
– Jag kan låta dyster här och nu, men om jag blickar framåt så behöver ju inte jag leverera vinster varje kvartal. Vi kan ju fokusera på hur vi vill att Riksbyggen ska vara när det vänder, hur digitala vi ska vara, hur hållbara, hur effektiva, vilka arbetssätt ska vi implementera? Vi kan lägga tid på det nu och inte dra ned på våra utvecklingsresurser. Fokusera på varumärket. Den fördelen har ju inte ett börsnoterat bolag, svarar Johanna Frelin.
– Håller helt med. Jag är glad att jag inte är en av de som har någon som flåsar mig i nacken. Det betyder ju inte att vi inte jobbar med vår ekonomi, för det behöver vi verkligen göra. Man ska också komma ihåg att i andra änden har heller inte kooperationen några aktieägare att “gå ut och hämta” emission eller på annat sätt få kapital av. Men just i det här läget kan ha ett långsiktigt perspektiv och jobba på att vara redo när det vänder, menar Eva Nordström.
– Att vara medlemsägd är alltid en jättekraft när det gäller att hitta smarta vägar framåt. Man vet att man är på samma team och då är det lättare att rida genom svåra tider, sammanfattar Ingrid Gyllfors.
Många bostadsutvecklare har det otroligt tufft idag och även stora och till synes rejäla bolag varslar många idag. Är detta något som trion tittar på i nuläget?
– Absolut behöver vi det. Man ska inte förknippa kooperationer med att inte ta ansvar för företagets ekonomi. Vi kan inte luta oss tillbaka utan vi behöver minska vår bostadsorganisation och vårt huvudkontor med ungefär 40 procent. Detta kommer att ske i etapper, eftersom vi håller på och färdigställer hus i år som vi satte igång med för två år sedan, men sedan kan vi ju inte ha folk anställda som inte har arbetsuppgifter, säger Johanna Frelin.
– Det vore ju oansvarigt att inte justera. Vi har justerat uppåt en lång tid och nu kommer en period då vi får justera nedåt. Det kan verka dramatiskt men det beror på att vi varit på en jättetopp och nu ska vi ganska långt ned på kort tid, förklarar Eva Nordström.
– Och vi anställer istället fler nu. Hos oss är andelen människor som arbetar med enbart nyproduktion ganska liten. De flesta hos oss jobbar med den dagliga förvaltningen och där behöver vi bli fler: vi får fler bostäder, då behövs fler anställda. Det betyder inte att vi inte ändra på olika kostnader vi har, säger Ingrid Gyllfors.
Vilka åtgärder är då de viktigaste för att klara den här krisen och kanske, till och med, komma starkare ur den?
– Jag upprepar mitt mantra: “vad är need to have och vad är nice to have?” Är det nice to have behövs det inte nu, är det need to have så måste vi lösa det. Krass prioritering. Men det är ju nu som det är som roligast att vara företagsledare, när man får jobba och kämpa. Dessutom att jobba med transparens, att säga som det är, säger Eva Nordström.
– Jag vill passa på att digitalisera mer i vår bransch, vi har ett gyllene tillfälle att göra det nu. Digitalisering för att effektivsera men också för att öka hållbarheten. Jag tänker at om vi nu inte bygger så många hus, så ska de vi bygger i alla fall vara jäkligt hållbara och bra, säger Johanna Frelin.
– Vi trimmar och fokuserar på att göra saker smartare och att göra våra hus mer klimatsmarta, avslutar Ingrid Gyllfors.
