Under onsdagen modererade CityMarks Tor Borg Byggfaktas programpunkt på Samhällsbyggararenan i Almedalen. Rubriken var: När kommer vändningen på bygg- och fastighetsmarknaden? Svaret på den frågan blev… att man inte vet. Men att det finns ljusglimtar. Och positiva tecken.
Tor Borg inledde med att ställa frågan om vad panelen tror att Riksbanken kommer lämna för räntebesked i morgon (läs: i dag).
Där var man däremot oerhört eniga och Katrin Wallensjö, affärschef analys på Svefa, Tomas Ernhagen, chefekonom på Fastighetsägarna och
Maryrose David, analyschef på Savills var rörande överens om att det varken blir någon sänkning eller höjning.
– Nej, det blir ingen sänkning, men det kommer nog längre fram. Ränteprognoserna är jätteviktiga för att kunna förutse kostnader bland bolagen i branschen, det blir mycket mer risk i den här miljön, säger Katrin Wallensjö.
Det är svårt att veta när det bottnar, det vi vet med säkerhet är tyvärr att prognoserna inte brukar stämma. Men det är rimligt att tänka att vi kanske kommer ner mot 2,5 procent på sikt, säger Maryrose David.
– Det ser tyvärr inte ut att vara någon fantastisk vändning på gång i branschen, utan det går något långsammare. Normalläge är ju som det var före finanskrisen 2008 och där är vi inte ännu, säger Tomas Ernhagen.
Därefter undrade Tor Borg hur oroliga panelen var över sysselsättningsutvecklingen.
– Jag tycker ändå att det har varit lite mildare än jag befarade. Men samtidigt är det ju ingen hemlighet att bland annat byggsektorn varit hårt drabbad och det eftersläpar nog till viss del också. Men sammantaget är jag inte superorolig över sysselsättningen, den är på väg uppåt, säger Maryrose David.
– Däremot kommer det bli svårt att få tillbaka den kompetensen som försvinner nu, det är ett problem, säger Tomas Ernhagen.
Tor Borg fortsatte med att leda in samtalet på panelens syn på utvecklingen gällande hyror och vakanser.
– När tror ni vi kan få se en vändning i vakansuppgången och varför faller inte hyrorna, säger Tor Borg?
– Man ska inte glömma att många avtal ges med stora rabatter, vissa över hela perioden. Då kan man ju ibland undra vad marknadshyran egentligen är. Det är absolut en tillbakagång, men bra objekt premieras och sämre har det besvärligt. Vi har inte alls samma problem med rädsla för kontor som man har i till exempel Storbritannien och USA, säger Katrin Wallensjö.
– Det gäller också att skilja på små och stora samt olika typer av bolag. Jag tror till exempel att vi börjar närma oss peak vad gäller vakanser i innerstan i Stockholm. Många bolag menar i en undersökning att de inte nödvändigtvis behöver öka sina ytor men man vill samtidigt ha fler sociala ytor och Teams-ytor, säger Maryrose David.
– Antalet bolag som går i konkurs har ökat från 10-20 till 60 i månaden nu i maj. Varför sker detta nu, vad är det som händer och tror ni att det blir ännu fler konkurser, undrar Tor Borg.
– Många konkurser är små opportunistiska bolag och det finns inte alltid efterfrågan på de tjänsterna längre. Men det är en väldigt svår fråga.
Jag gissar bara nu, men det måste såklart ske en konsolidering. Det vi ser är helt naturligt, men oerhört svårt att sia om det kommer fortsätta öka eller inte, säger Tomas Ernhagen.
