Frihamnen i Göteborg ska omvandlas från industrimark till en helt ny stadsdel. På Lokalmarknadsdagen den 18 februari berättar en kunnig panel om hur man bland annat ska skapa 500 billiga hyreslägenheter på området.
Frihamnen ska omvandlas från industrimark till en helt ny stadsdel. Projektet är den första delen i det gigantiska stadsutvecklingsprojektet Älvstaden. Här ska man bland annat bygga 500 billiga hyreslägenheter och markanvisningarna är i gång.
I panelen ”Billiga bostäder i gigantiskt utvecklingsprojekt” berättar Lena Andersson, Älvstranden Utveckling, Martin Öbo, Fastighetskontoret och Fredrik Lidjan, Magnolia om hur det ska gå till.
Moderator är Carin Hjulström.
Lokalmarknadsdagen är ett klassiskt seminarium och en institution i Göteborgsregionens fastighetsbransch, näringsliv och politik.
De senaste åren har antalet besökare ökat kraftigt för att i september förra året uppnå rekordnoteringen 500 besökare.
Du kan följa framväxten av Lokalmarknadsdagen på den här sajten – här kommer vi löpande att presentera nya programpunkter och nyheter relaterade till eventet – http://www.fastighetssverige.se/lokalmarknadsdagen_feb/
Säkra din plats här.
Direkt efterföljande seminariet kommer även ett branschmingel att arrangeras.
