Besked idag: Åklagaren lutar åt omhäktning i Baldermålet

Senast klockan 11 idag måste åklagaren Pontus Hamilton ta ett beslut kring hur han avser att gå vidare i ärendet med de två häktade Baldertopparna som är misstänkta för grovt insiderbrott. Mycket talar för att han kommer att begära omhäktning i ytterligare två veckor. Samtidigt har härvan nu växt till att inkludera totalt elva misstänkta personer. Fastighetssverige berättar mer om utredningen och bevisläget.

Senast klockan 11 idag måste åklagaren Pontus Hamilton ta ett beslut kring hur han avser att gå vidare i ärendet med de två häktade Baldertopparna som är misstänkta för grovt insiderbrott. Mycket talar för att han kommer att begära omhäktning i ytterligare två veckor. Samtidigt har härvan nu växt till att inkludera totalt elva misstänkta personer. Fastighetssverige berättar mer om utredningen och bevisläget.

Senast klockan 11 idag måste åklagaren Pontus Hamilton väcka åtal, begära förlängning av häktningen eller lägga ner utredningen kring Baldercheferna Marcus Hansson och Magnus Björndahl som är misstänkta för grovt insiderbrott. Som Fastighetssverige tidigare berättat är åtal helt uteslutet i ett sådant här tidigt skede av utredningen och åklagaren berättar nu att det lutar åt att han kommer begära omhäktning i målet:
– Mycket talar för att vi behöver ytterligare tid och att vi då kommer att begära förlängd åtalstid, sedan är det är domstolen som i slutändan bestämmer, men det lutar åt att jag kommer begära omhäktning, säger han till Fastighetssverige.

Det skulle i så fall betyda att de två misstänkta Baldertopparna kommer att sitta häktade i ytterligare två veckor varefter åklagaren återigen måste ta ett beslut om han ska begära en ny omhäktning eller om de misstänkta männen ska släppas fria.

Pontus Hamilton kommer sannolikt att begära förlängd åtalstid även om de två männen skulle bli frisläppta, och han har tidigare sagt till Fastighetssverige att det inte är troligt att ett eventuellt åtal kan väckas förrän tidigast under inledningen av hösten.
– Om de släpps de på fri fot så blir det nog inte med några restriktioner, men de är fortsatt misstänka, säger åklagaren.

Baldertopparna häktades på fredagen för två veckor sedan, på sannolika skäl misstänkta för grovt insiderbrott som enligt häktningsframställan ska ha begåtts i mitten av januari i år. Enligt Ekobrottsmyndigheten gäller det aktieförsäljningar som de två cheferna ska ha gjort, men åklagaren har tidigare sagt till Fastighetssverige att han inte vill gå in på vilka bolag eller värdepapper det är som avses. Balder gick ut med ett pressmeddelande kvällen innan häktningsförhandlingarna där man förklarade att de misstänkta brotten inte rör transaktioner i Balderaktien.

De båda männen nekar fortfarande till brott och har tidigare bestridit de restriktioner som åklagaren fick gehör för, som betyder att de ska vara frihetsberövade åtminstone under den första häktningstiden för att de inte ska kunna störa utredningen.
– Vi har jobbat väldigt intensivt de här två veckorna, det har hållits över 40 förhör under den här tiden och det har strömmat in beslag så vi har haft mycket att gå igenom. Misstankarna har mer eller mindre varit detsamma under de här veckorna men snarare förstärkts än försvagats. Bilden av händelserna har i någon mån klarnat, säger Pontus Hamilton utan att vilja gå in på detaljer.
– Utan att uttala mig om bevisningen så är det inget som framkommit under de här veckorna som talar emot den ursprungliga misstanken.

Under utredningens gång har även ytterligare fyra misstänkta tillkommit som anhållits och därefter släppts, vilket gör att det nu är totalt elva personer iblandade i insiderhärvan. Den här siffran kunde Fastighetssverige rapportera om redan för två veckor sedan, men vid det tillfället var de fyra misstänka som nu tillkommit endast en del av utredningen utan att vara misstänkta för något brott.
– De här fyra anhållna som har tillkommit i utredningen är på sannolika skäl misstänka men av normalgraden för insiderbrott, vi har därför inte funnit skäl att hålla dem frihetsberövade men de är fortsatt misstänkta, säger Pontus Hamilton.

Åklagaren vill inte uttala sig om huruvida det finns kopplingar mellan de övriga misstänkta och de två huvudmisstänkta Baldercheferna.
– Men det är många personer inblandade och det är därför som utredningen och antalet misstänkta växer, säger han.

Läs också