Batljans bolag i storsatsning i Falkenberg

Ilija Batljan. Bild: Nicklas Tollesson

Samhällsbyggnadsbolaget, skapat av Ilija Batljan, köper ett stort stadsutvecklingsprojekt i Falkenberg. Den totala investeringen planeras till cirka 2,5 miljarder kronor.

Samhällsbyggnadsbolaget kommer att utveckla bostäder i kvarteret Bacchus på en konstgjord halvö vid Skrea Strand, vid Vin & Sprits tidigare höglager.

Samhällsbyggnadsbolaget köper LTN Fastighets AB, som har drivit projektet. Förvärvet omfattar 60 000 BTA byggrätter och cirka 72 000 kvadratmeter kontor och logistik där en del ska byggas om till samhällslokaler.

Cirka 800 lägenheter ska byggas i området. Fyra sjuvåningshus byggs i första etappen, framför Vin & Sprits tidigare höglager. 160 lägenheter ryms i de första husen. Byggstart blir under våren 2017. Utöver Samhällsbyggnadsbolaget delägs första etappen av några fler delägare: den lokala byggfirman Peterson och Hansson Bygg AB, Byggfast Partner AB som arbetar med fastighetsutveckling och konsultbolaget SF Byggkonsult.

Projektet att bygga bostäder vid Skrea strand är även samordnat med en upprustning som kommunen gör, ny gatudragning med mera på den konstgjorda halvö som utgör kvarteret Bacchus.

– Att som nystartat bolag komma i gång med nybyggnation snabbt är viktigt för Samhällsbyggnadsbolaget. Bacchus i Falkenberg är ett helt unikt och fantastiskt område, en pärla där man kan bo några meter från strandkanten och Kattegatt, säger Ilija Batljan, vd för Samhällsbyggnadsbolaget.

– Det kommer bli en helt ny stadsdel i en fantastisk miljö med otroligt vackra bostäder med havsutsikt. Det mesta blir bostadsrätter,men vi kommer även att bygga en del hyresrätter som vi långsiktigt ska äga, detta för att skapa en attraktiv blandstad.

Jörgen Hallgren, som var vd på LTN Fastighet, kommer att fortsätta arbeta med projektet.

Catella Corporate Finance var rådgivare till säljaren.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer