Balders kontor kan bli skola

Renoveringsbehov och platsbrist för elever i Söderort kan gör att Balders kontorskomplex i Midsommarkransen kan göras om till skola, rapporterar Stockholmdirekt.

Blommensbergsskolan behöver rustas upp akut. Samtidigt saknar man plats för det stora antalet högstadieelever som väntas när staden ska växa fram till 2024, rapporterar Stockholmdirekt.

Sedan man på grund av strandskyddet nekats att bygga en ny skolan vid sjön Trekanten kan man nu tvingas till en ny lösning som involverar Balder.

– I och med det gör vi bedömningen att vi behöver den här lokalen för att kortsiktigt lösa behovet, säger Åsa Härkegård, enhetschef på lokalenheten på utbildningsförvaltningen, till Stockholmdirekt.

Lösningen kan bli att Balders kontorskomplex i Midsommarkransen – där Lunaskolan, kontor och butiker finns i lokalerna – byggs om till en skola med plats för cirka 750 elever.

Avsikten är sedan att staden hyr lokalerna under tio år.

Läs också