Bakslag för nytt 27-våningshus i centrala Göteborg

Planer för 200 nya bostäder.
Bakslag för nytt 27-våningshus i centrala Göteborg
Framtiden vill bygga ett nytt höghus på 27 våningar i centrala Göteborg men stöter på patrull från stadsbyggnadsförvaltningen. Bild: White arkitekter

Framtiden vill bygga cirka 200 nya bostäder på en central tomt där det idag finns ett parkeringsgarage. Kronjuvelen i satsningen skulle i så fall bli ett höghus på 27 våningar, men stadsbyggnadsförvaltningen bedömer att ett såpass högt hus inte passar in på platsen.

Framtiden Byggutveckling har lämnat in en begäran om planbesked för att kunna bygga cirka 200 nya bostäder på en central tomt där det idag finns ett parkeringsgarage som ägs av Göteborgs Stads Parkerings AB. Området ligger vid Skånegatan, mittemot Norska Sjömanskyrkan/Norges hus, och i förslaget ingår bland annat ett höghus på 27 våningar och en lägre byggnadsdel på sex våningar, med lokaler i bottenplan. 

Stadsbyggnadsförvaltningen skriver i ett utlåtande att platsen kan vara lämplig att förtäta, men däremot bedöms ett så högt hus inte passa in på platsen. Förvaltningen menar att det skulle påverka stadsbilden, stadens siluett och områdets kulturmiljö på ett sätt som inte anses lämpligt. Det finns också andra frågor som behöver lösas om området ska kunna bebyggas, till exempel brist på förskole- och skolplatser, parkeringsmöjligheter och tillgång till friytor och närhet till park.

Höghuset är planerat att ligga på ena sidan om Skånegatan, nästan mitt emot biografen Bergakungen snett nedåt på andra sidan gatan. Men den föreslagna höjden är ett hinder för att planerna ska kunna ta sig framåt. Bild: White arkitekter

Förvaltningen lanserar istället ett alternativ med ett höghus på 16-18 våningar som de bedömer som lämpligt med avseende på stadsbild. Men så som förslaget är utformat just nu föreslår förvaltningen att planbesked nekas för Framtiden.

”Platsen kan vara lämplig att förtäta, marken är ianspråktagen och relativt lågt utnyttjad i relation till det centrala läget. När det gäller hur, så är dock bedömningen att ett mycket högt hus inte är lämpligt på platsen, med avseende på stadsbild och stadens siluett, samt påverkan på kulturmiljövärden”, skriver förvaltningen.

Läs också