Avgick som vd – här är Anna Nybergs framtidsplaner

Anna Nyberg kliver av som vd för Ica Fastigheter. För Fastighetssverige berättar hon om beslutet, tiden på Ica Fastigheter och om sina framtidsplaner.
Avgick som vd – här är Anna Nybergs framtidsplaner
Anna Nyberg. Bild: Ica Reklam

Anna Nyberg kliver av som vd för Ica Fastigheter. För Fastighetssverige berättar hon om beslutet, tiden på Ica Fastigheter och om sina framtidsplaner.

Under måndagen kom beskedet att Anna Nyberg väljer att avgå som vd för Ica Fastigheter. I och med att bolaget är på väg in i en ny fas väl Nyberg att kliva av och ersätts på posten av CFO Mattias Lundgren som blir tf vd.
– Sedan avnoteringen har förutsättningarna förändrats och uppdraget från ägarna och styrelsen har fokuserat på att skapa strukturer för att frigöra kapital men samtidigt behålla inflytandet på marknadsplatserna genom att behålla förvaltningsuppdraget gentemot JV:na. Ica Fastigheter har utvecklats mer till ett bolag inom Ica Gruppen som hanterar förvaltningsuppdrag åt olika ägarkonstellationer från att tidigare vara en fastighetsägare med fokus på samhällsbyggnad, säger Anna Nyberg.
– Det är med blandade känslor som jag väljer att lämna bolaget och alla fantastiskt duktiga och kompetenta medarbetaren men mitt uppdrag är slutfört så det är helt rätt timing för mig att gå vidare.

Anna Nyberg anslöt till Ica Fastigheter från Vasakronan under 2020. Under hennes år i vd-stolen ökade bolagets förvaltade bestånd rejält samtidigt som hållbarhetsarbetet integrerades i affären, två saker som Anna Nyberg minns särskilt från sin tid inom Ica Fastigheter.
– Ica Fastigheter har levererat ett mycket starkt och stabilt resultat under dessa tre år där främst projekten bidragit till att förvaltat bestånd ökat från 27 miljarder till 36 miljarder, men också en effektivisering av förvaltningen, säger hon.
– Det jag är extra stolt över att vi har åstadkommit under min tid som vd är att integrera hållbarhetsarbetet i vår affär inom alla delar av bolaget, från förvärv till förvaltning. Utgångspunkten har varit ett minskat klimatavtryck och nå netto noll 2030. Vi har bland annat sjösatt ett styr- och driftövervakningsprogram för att förbättra fastigheternas energi- och miljöprestanda, beslutat om att alla fastigheter skall certifieras både nybyggda och befintliga, drivit ett flertal nyproduktioner i trä samt satt en övergripande energistrategi för hela Ica i Sverige. Genom att målmedvetet jobba med att minska vår klimatpåverkan har vi också bidragit till grön finansiering för Ica Gruppen som precis emitterat gröna obligationer – 3,5 miljarder – där ramverket bland annat täcks in av gröna byggnader och förnybar energi.
– Extra utmanande och roligt har varit att skapa våra nya JV:n, Delcore och Trecore. Trecore speciellt då vi på en och samma dag lyckas förvärva Första AP-Fondens andel i Secore Fastigheter för att sedan på emv vända ut en ompaketerad portfölj till Trecore Fastigheter, det nya samägda fastighetsbolaget med Bonnier Fastigheter.

Anna Nyberg lämnar Ica Fastigheter den sista juni. Framöver ser hon en rad olika möjligheter för vad hon skulle kunna tänka sig att arbeta med,
– Nu skall jag passa på och ta lite extra ledigt över sommaren och fundera över vad jag vill göra framåt. Jag stänger inga dörrar utan är öppen för operativt jobb, konsultuppdrag och styrelseuppdrag och vill kunna fokusera på det som ger energi och driver utvecklingen framåt inom fastighetsbranschen, säger Anna Nyberg.

Läs också