Atlas Industrihus stärker genom förvärvet sin portfölj inom modern lättindustri i urbana industriområden på strategiska lägen nära E4. Fastigheten som förvärvades omfattar cirka 16 000 kvadratmeter innehållande cirka 1 900 kvadratmeter intäktsyta varav drygt hälften i dagsläget är vakant.
– Vi är mycket nöjda med rådgivningen och den skickliga hanteringen. Vi upplevde vår transaktionsrådgivare Susanne som verkligt sakkunnig. Hon var drivande under hela processen som blev en trygg resa och gav oss ett bra resultat, säger Robert Marcusson, tidigare vd för Marcussons Property AB.
– Det var väldigt positivt med en försäljningsprocess som attraherade så många seriösa intressenter och vi fick in flera bra bud, säger Susanne Wettergren, transaktionsrådgivare på Svensk Företagsförmedling som tillägger att intresset för att förvärva fastigheter i regionen ökar.
Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.