I dag invigs Castellumbolaget Aspholmens Bolandcity i och med att den sista etappen, inomhustorget, är färdigställd. Bolandcity har nu 23 butiker och restauranger fördelade på 30 000 kvadratmeter.
Bolandcity ligger i handelsområdet Boländerna i Uppsala.
I och med invigningen i dag erbjuder Bolandcity nu 30 000 kvadratmeter handel. Det senaste tillskottet är inomhustorget med Espresso House i mitten. Butikerna som nu öppnar kring torget är H&M, Cubus, Lindex, Dressman och Din Sko. Totalt finns nu 23 butiker och restauranger i centrumet.
– Vi är mycket glada att kunna erbjuda Uppsalaborna en ny stark handelsplats och det är med stolthet vi inviger Bolandcity, säger Björn Johansson, fastighetschef för Aspholmen fastigheter i Uppsala.
Bolandcity ägs och förvaltas av Aspholmen Fastigheter. Övergripande plan och utvecklingsarbete har skett i samarbete med RSD Retail and Shopping Centre Development och Aros Arkitekter.
