Aros och Profi samarbetar kring Danderyds största bostadsprojekt

Danderyd. Bild: Profi Fastigheter

Aros Bostadsutveckling AB och Profi Fastigheter har avtalat om att samarbeta avseende utvecklingen av cirka 400 lägenheter i Danderyds största bostadsutvecklingsprojekt. Målsättningen är att skapa ett attraktivt bostadsområde i bästa kommunikationsläge i Östra Mörbylund, strax söder om Danderyds sjukhus.

Profi initierade 2011 ett utvecklingsförslag för bolagets fastigheter Sjukhuset 9 & 10 samt kommunens fastighet Sjukhuset 4 i Östra Mörbylund. Tillsammans med Danderyds kommun har Profi arbetat med en ny detaljplan för området i syfte att skapa ett attraktivt och hållbart bostadsutvecklingsprojekt. Detaljplanen omfattar byggrätter för cirka 32 400 kvadratmeter ljus BTA, motsvarande cirka 400 bostäder, och har varit på granskning under sommaren 2016. Antagande beräknas under fjärde kvartalet 2016. Aros Bostad räknar med att byggstart av första etappen kan ske under 2017.

– Vi är mycket glada att få genomföra detta bostadsprojekt. Läget är mycket lämpligt för bostadsutveckling, med mycket goda kommunikationer samt närhet till både Stockholms innerstad, service, handel och grönområden. Med bussar, tunnelbana och Roslagsbanan i omedelbar närhet blir detta ett mycket attraktivt och välbeläget bostadsområde för såväl familjer som unga vuxna, säger Samir Taha, vd och partner för Aros.

– Vi ser fram emot samarbetet med Aros Bostad kring Danderyds största bostadsutvecklingsprojekt. Tillsammans med kommunen har vårt gemensamma mål varit att utveckla platsen till ett attraktivt bostadsområde med goda kvalitéer. Det känns extra tillfredsställande att projektet inte tar några gröna ytor i anspråk och ändå tillför så många nya bostäder till kommunen, vilket är helt i linje med vår långsiktiga hållbarhetsstrategi kring samhällsbyggnad, säger Thomas Sipos, vd för Profi.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer