Förvärvet av Gladan ska ge bolaget möjlighet att utveckla en fastighet i en etablerad och expansiv delmarknad i Stockholms innerstad. Tack vare den goda tillgängligheten och närheten till allmänna kommunikationer är Västra Kungsholmen ett attraktivt och starkt efterfrågat bostads- och kontorsområde. Sedan 2004 har ett trettiotal större företag och organisationer valt att lägga sina huvudkontor i området.
– Detta förvärv är helt i linje med investeringsstrategin för Fund III. Vi ser fram emot att
tillsammans med Stockholms stad och övriga fastighetsägare fortsätta att utveckla och aktivt
förvalta fastigheter i denna växande delmarknad säger Therese Rattik, vd för Areim.
Sedan tidigare har Areim även utvecklat Lindhagensporten i samma område.
Brunswick Real Estate har genom sin kreditfond bistått med förvärvsfinansieringen och Newsec har agerat säljrådgivare till ägarfamiljen.
Brunswick Real Estate är en nordisk investerare och kapitalförvaltare inom fastigheter. Brunswick bygger oberoende hållbara investeringsplattformar med väl definierade investeringsstrategier, i nära samarbete med nordiska och internationella investerare samt våra lokala partners. Teamet består av cirka 70 personer i Stockholm, Helsingfors och Köpenhamn. För mer information, besök: www.brunswickrealestate.com
Bolag Fastighetsprofilen Kristina Alvendal har föreslagits som ledamot av styrelsen för Svenska Bordtennisförbundet. Hennes långa erfarenhet av strategiskt ledarskap inom både offentlig och privat sektor samt hennes tidigare erfarenheter från andra ideella uppdrag gör henne lämplig för rollen, menar Bordtennisförbundets valberedning. Själv spelar hon inte pingis. – Nej, jag gör ju inte det. Bollsinnet har hoppat över en generation.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.