”Är som ett svart moln över oss”

Diös vd Knut Rost om ett halvår präglat av bytesaffärer, oron på marknaden, den fallande aktiekursen – och vad man ska sälja härnäst.
”Är som ett svart moln över oss”
Knut Rost. Bild: Diös

Diös vd Knut Rost om ett halvår präglat av bytesaffärer, oron på marknaden, den fallande aktiekursen – och vad man ska sälja härnäst.

Tre bytesaffärer på en vecka. Diös har inte bara varit i förvärvartagen, man har varit i bytestagen. En ny giv på en tuff marknad, månne?

– Det här är ingenting nytt för oss. Vi har gjort flera bytesaffärer genom åren. Anledningen till att de sker är att ingen vill ju krympa, alla vill växa. Och då får man hitta partners, därför inbjuder marknaden till den här typen av affärer, säger Diös vd Knut Rost.

Samtliga affärer genomförda under juni månad, dessutom. Det började med en bytesaffär med Lerstenen där man förvärvade två centrala kommersiella fastigheter om totalt cirka 6 500 kvadratmeter.

Vad man avyttrade? Lika många kvadratmeter, men då handlade det om en bostadsfastighet. Köpeskillingen var 110 miljoner kronor, och det som såldes runt 90 miljoner kronor.

Affären med Lerstenen följdes upp veckan därpå när tre industrifastigheter i Sundsvall byttes mot två fastigheter centralt i staden förvärvades av Norrlandspojkarna.

Och så avslutades byteshandeln med ytterligare fastighetsförvärv i Umeå, den här gången med Dcap AB. Det som avyttrades var 20 000 kvadratmeter lager- och industri utanför Umeå.

Renodlandet av beståndet fortsätter. Centrala lägen har varit mantrat under en lång period.

– Bytesaffärerna är egentligen tecken på tre saker. Det ena är att vi vill göra affärer. Det andra är att det här är ett sätt att göra affärer när andra vill växa. Vi ska positionera oss ännu mer, och ta ytterligare kliv vad gäller stadsutveckling och så ska de som vill jobba med exploatering i form av industrifastigheter göra det, säger Knut Rost och fortsätter:

– Det tredje är att den här typen av affärer innebär sällan de här jättepengarna. Vi har ett antal skatteförslag, som vi inte vet vad som händer med.

Hur påverkar de senaste politiska förslagen?

– Inte så mycket på det viset, att det rent praktiskt påverkar oss. Men visst är det som ett svart moln över oss. Begränsningen i avdrag på räntor, gör att man agerar på ett sätt. Och skulle paketeringsförslaget gå igenom, är det så klart svårare att göra affärer.

– Dessutom innebär det att vi skulle bygga mindre, fast vi skulle bygga mer – enligt regeringen? Jag skulle inte säga att skatteförslagen har påverkat marknaden, mer än att det har väckt oss på något vis. Vi stoppar ju inte de byggen som redan är i gång.

Vad tycker du om förslagen?

– Om regeringen säger att vi ska göra allt för att göra fler bostäder, så gör de knappast det nu. Och samtidigt kan jag tycka att det är lite synd, att när det går bra för Sverige – så ska man väl inte hindra det? Låt det fortsätta gå bra för Sverige. Vi har friska fastighetsbolag, åtminstone de allra flesta, och vi sänker vår berlåning. Det som går bra ska väl fortsätta gå bra.

Diös aktie har under det första halvåret 2017 sjunkit med drygt 20 procent. Men Knut Rost tar aktieutvecklingen med ro.

– Visst, det enda man vill som vd är ju att det ska gå uppåt. Men vi är absolut inte oroliga, vi tror så hårt på det vi gör. Antalet aktieägare har vuxit rejält de senaste åren, det är många som tror på oss, säger han.

Hur mycket är kvar att avyttra för er?

– Ungefär 180 miljoner kronor bara. Vi har fastigheter kvar i orter med, förvisso, bra avkastning. Och det är Ljusdal, Söderhamn och Sveg. Men där har vi diskussioner med olika aktörer så snart är nog det också sålt. Men vi måste ju få betalt också.

Läs också