Ann Hermansson Alm efterträder Göran Langer, som går i pension efter tio år på företaget. Ann Hermansson Alm kommer närmast från Upplands-Brohus, där hon varit vd i sju år. Hon har en bakgrund som byggnadsingenjör och civilekonom, och har tidigare även varit vd för Karlskogahem.
Sigtunahem äger och förvaltar cirka 4 800 hyreslägenheter i Sigtuna kommun.
– Jag har följt Sigtunahem de senaste åren och känner mig glad och hedrad över att ha fått förtroendet att leda detta välskötta bolag. Nu ser jag fram emot att lära känna medarbetare och styrelse och tillsammans med dem fortsätta arbetet med att skapa trygga och hållbara boendemiljöer. Jag är övertygad om att det kommer att leda oss mot visionen om att skapa Sveriges mest nöjda hyresgäster, säger Ann Hermansson Alm.
– Vi är mycket glada över att kunna välkomna Ann Hermansson Alm till Sigtunahem. Ann har precis den bakgrund vi sökte – med lång erfarenhet från branschen, goda ledaregenskaper och en strategisk förståelse för det uppdrag vi har som allmännyttigt bostadsbolag. Vi ser fram emot att tillsammans fortsätta utveckla Sigtunahem, säger Erik Langby, Sigtunahems styrelseordförande.