AMF Fastigheter flyttar huvudkontoret

AMF Fastigheter flyttar huvudkontoret
Mats Hederos. Bild: AMF Fastigheter

I utformningen av de nya lokalerna har hållbarhet, miljö och återanvändning varit centralt.
– I fastighetsbranschen är det vanligt att inredning, möbler, väggar, golv och installationer rivs ut när en hyresgäst ska flytta in. Vi har gjort tvärtom och istället anpassat oss efter den tidigare hyresgästens lösningar. Dessutom är all kompletterande inredning antingen andrahandssortering eller fynd från second hand-butiker, säger Mats Hederos.

På det nya kontoret finns både fasta och flexibla arbetsplatser. Likt en teater har en rad olika miljöer, scenografier, skapats för olika sinnesstämningar.
– Här får vi möjlighet att testa olika funktioner och arbetssätt och samtidigt ta hänsyn till miljön. Det är viktiga lärdomar i vår strävan att vara den bästa samarbetspartnern till våra kunder, säger Mats Hederos.

Arkitektbyrån Codesign med arkitekt Linda Fredén och creative director Linda Tufvasson har ritat och projektlett det nya kontoret.

Läs också