Altaal etablerar bolag med inriktning mot hyresrätter för äldre

Altaal har genom sin satsning på bostadsutveckling etablerat Bolivo, ett specialiserat fastighetsbolag med fokus på att utveckla kooperativa hyresrätter och bostadsrätter för Sveriges seniorer.

Bolivo tillhör en ny generation bostadsutvecklare med siktet inställt på att utveckla miljömässigt hållbara bostäder för egen förvaltning med ett tydligt fokus på en specifik målgrupp.

– Befolkningstillväxten för invånare över 65 år i Sverige kommer att vara fyra gånger högre än för andra åldersgrupper de kommande 20 åren. Behovet av moderna bostäder för Sveriges seniorer kommer fortsätta att vara mycket stort och vårt mål är att kunna erbjuda attraktiva boendealternativ för dem, säger Henrik Schmidt, grundare, Altaal.

Bolivo vill vara med och bryta ny mark genom att skapa bostäder som erbjuder trygghet, samvaro och närvaro och därmed bättre förutsättningar för seniorer att leva och bo med god kvalité. Samtliga bostäder ska vara klimatsmarta och belägna på orter där Bolivo kan vara en del av kommunens lösning gällande utmaningen med inlåsningseffekter och tröga flyttkedjor.
– Vi har kapitaliserat Bolivo för att kunna uppföra 2 000 lägenheter de kommande åren och har nu påbörjat projekteringen i Simrishamn, vilket är en mycket bra kommun för vår vision. Simrishamn erbjuder en attraktiv boendemiljö med en dynamisk senior befolkning som söker nya bostadsalternativ, säger Stefan Gattberg, grundare, Altaal.

Altaal, som driver Bolivo, grundades av Henrik Schmidt och Stefan Gattberg med familjen Penser som extern investerare. Ambitionen är att driva ett investeringsbolag som kombinerar en hög aktivitet och professionalism med ett hållbart förhållningssätt till värdeskapande. Altaal stödjer officiellt Förenta Nationernas utarbetade principer enligt UNGC och PRI vilket ställer krav på ansvarstagande inom områdena mänskliga rättigheter, arbete, miljö och antikorruption.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer