Alma Property Partners och Optuna har genom sitt nyligen etablerade joint venture, inriktat på investeringar i lager- och lättindustrifastigheter i Storgöteborg, genomfört sitt första förvärv via köpet av lagerfastigheten Berg 1:86 i Lerums kommun. Säljare är PIWA Management.
Fastigheten omfattar cirka 7 700 kvadratmeter uthyrningsbar yta och är strategiskt belägen i ett attraktivt logistikläge i Göteborgsregionen. I samband med förvärvet har de två befintliga hyresgästerna tecknat omförhandlade och förlängda avtal, vilket säkrar stabila och långsiktiga kassaflöden för det nya ägarbolaget.
– Det här förvärvet markerar starten på vår satsning inom lager- och lättindustrisegmentet i Storgöteborg. Berg 1:86 är en modern lagerfastighet med eftertraktade kvaliteter och ett starkt mikroläge. Vi är mycket glada att inleda vårt partnerskap med just denna investering, säger Mikael Pehrsson, Partner på Alma Property Partners.
– Vi ser stor potential i att utveckla ett fokuserat bestånd av lager- och industrifastigheter i expansiva delar av Göteborgsregionen. Berg 1:86 är en utmärkt start, med både starka hyresgäster och framtida utvecklingsmöjligheter, säger Simon Qvilldal, medgrundare av Optuna.
– Vi är mycket nöjda med att ha genomfört affären med en professionell och engagerad part. Alma och Optuna har visat ett stort intresse för fastigheten och dess utvecklingsmöjligheter, vilket gör detta till ett naturligt nästa steg för Berg 1:86, säger Mats Lundin, delägare på PIWA Management.