Alma och Rexbo köper lättindustrifastighet i Stockholm

Alma och Rexbo köper lättindustrifastighet i Stockholm. Bild: Alma Property Partners

Alma Property Partners, genom Rexbo Gröna Industrihus, förvärvar fastigheten Loviseberg 5 i Tumba, Botkyrka. Fastigheten utgör en LOA om cirka 2 000 kvadratmeter samt tomtarea om 10 400 kvadratmeter. I samband med förvärvet tecknas långa hyresavtal med Ramudden och Norrbotten Bergteknik.

– Efter försäljningen av vår tidigare portfölj i december 2021 börjar vi om på nytt. Denna fastighet är helt i linje med vår nya strategi fokuserad på långa kassaflöden med starka hyresgäster, kvarstående byggrätter och goda möjligheter till miljöcertifiering. Det känns även extra kul att fortsätta vårt framgångsrika samarbete med Alma Property Partners, säger Hugo Cronstedt, Partner på Rexbo Gröna Industrihus.

Alma Property Partners och Rexbo Gröna Industrihus planerar att bygga upp en större portfölj av lättindustri-fastigheter i Storstockholm och Mälardalen. Detta utgör det första lättindustriförvärvet i Almas nya opportunistiska fond.
– Vi är mycket glada över att kunna fortsätta vårt fina samarbete med Rexbo och vi ser intressanta möjligheter att växa inom lättindustri segmentet under de närmaste åren, säger Mikael Pehrsson, Partner på Alma Property Partners.

Kilpatrick Townsend har agerat rådgivare åt köparen.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer