Image
Joakim Alm.
Joakim Alm. Bild: Axel Ohlsson

Alm: Samtliga villkor för Järntorget-förvärvet uppfyllda

Bolag 100 procent av Järntorgets aktieägare har accepterat Alm Equitys bud. Alms plan att tillträda Järntorget under Q2 ligger fast.
Publicerad den 29 Juni 2021

Alm Equity ingick den 1 juni 2021 ett avtal med huvudägarna till Järntorget Byggintressenter AB gällande att förvärva deras andel som motsvarar 93,33 procent av aktierna i Järntorget. Erbjudandet om att förvärva resterande aktier skulle därefter riktas till resterande ägare. Köpeskillingen för aktierna motsvarar cirka 1,7 miljarder kronor för samtliga aktier i Järntorget.

Förvärvsavtalet var villkorat av att för förvärvet nödvändig finansiering erhölls, samt att Konkurrensverket beslutade att lämna anmälan om företagskoncentration utan åtgärd.

Nu har samtliga villkor för förvärvet uppfyllts och 100 procent av aktieägarna har antagit erbjudandet från Alm Equity. Planen att tillträda under andra kvartalet 2021 ligger fast.

- Nicklas Tollesson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Thedéen: "Hushållen ska inte hoppas på fler räntesänkningar"

Ekonomi/Finansiering Som de flesta analytiker hade förutspått så sänkte Riksbanken på sitt junimöte styrräntan med 0,25 punkter till två procent. Men att de nu har planer på att eventuellt sänka mer är egentligen inte ett bra tecken säger riksbankschef Erik Thedéen.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige