Alm Equity påverkat av Besqab-fusionen: ”Inte strategiskt viktigt”

Joakim Alm, vd Alm Equity. Bild: Alm Equity

Alm Equity, som utvecklar och investerar i tillgångar inom fastighetsbranschen, hade en nettoomsättning på 241 miljoner kronor (266) och ett resultat efter skatt om -276 miljoner kronor (-84) under det första kvartalet 2024.

Det negativa resultatet för perioden kommer framför allt av en orealiserad värdeförändring om -215 miljoner i kvartalet hänförlig till att innehavet i Besqab (tidigare Aros Bostad). Innehavet har omklassificerats till finansiell anläggningstillgång då ägarandelen blev utspädd i samband med att Aros Bostad och Besqab gick ihop.

I våras offentliggjordes planerna att fusionera Alm Equity och Svenska Nyttobostäder, ett förslag som tas upp för beslut under respektive bolags årsstämmor i juni.

Enligt affärsplanen för tillgångarna i Svenska Nyttobostäder genereras en nettolikviditet på cirka 3,6 miljarder kronor, efter att ha betalt av skulder på 2 miljarder. Denna likviditet kommer Alm att använda för att sänka skuldsättningen ytterligare och investera i nya tillgångar för att ha en balanserad utvecklingsportfölj, heter det.

Vad gäller innehaven i Klövern och Besqab kommer Alm Equity att behålla ”tills vidare och så länge innehavet bedöms kunna generera högre värdetillväxt än alternativa investeringar. På sikt är innehaven inte strategiskt viktig”, skriver bolagets vd Joakim Alm i delårsrapporten.

Han upprepar även ambitionen att noteras på huvudlistan 2025.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer