Allmännyttan i Stockholm på väg in i Fastighetsägarna

De tre stora bostadsbolagen i Stockholm är på väg att bli medlemmar i Fastighetsägarna. Vänstern och Hyresgästföreningen reagerar upprört och menar att detta är ett steg mot vinstmaximering och marknadshyror.

Styrelserna i Svenska Bostäder, Familjebostäder och Stockholmshem ska inom kort ta upp frågan om medlemskap i Fastighetsägarna.

–?Det är fullständigt absurt. Det kommer att påverka hela sättet bolagen ser på bostadsmarknaden, samhällsansvaret försvinner, säger Ann-Margarethe Livh (V), som är vice ordförande i Familjebostäder, till DN.

– Det här är ytterligare ett steg mot rena marknadshyror.

Reaktionerna från Hyresgästföreningen är likartade.

– Det är oerhört alarmerande att de allmännyttiga bolagen i Stockholm slår in på vinstmaximeringens väg, säger Terje Gunnarson, ordförande för Hyresgästföreningen region Stockholm, som menar att Fastighetsägarna är ”en organisation för privata fastighetsägare vars främsta mål är fri hyressättning, dvs marknadshyror”.

Joakim Larsson (M), borgarråd med ansvar för bostadsbolagen, tycker att frågan har politiserats i onödan:

–?I S-styrda Örebro är allmännyttan med i Fastighetsägarna. Så är det också i flera kommuner i södra Sverige och även Lidingö är med. Jag tycker inte att man ska se bostadsbolagen med politiserade glasögon, säger Joakim Larsson till DN.

–?Att gå med i Fastighetsägarna har absolut ingenting med marknadshyror att göra. Jag tror inte att det kommer att påverka hyresgästerna, säger Joakim Larsson.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer