Rikshem har planer på att bygga 90 nya bostäder i Bagarmossen på en plats där ett vattenskadat äldreboende förslås rivas
Planens syfte är att bygga ett nytt flerbostadshus med cirka 90 bostäder, upplåtna med bostadsrätt, inom fastigheten Jordbruksministern 3 och del av Jordbruksministern 2 som ägs av Rikshem. Enligt ett utlåtande från stadsbyggnadskontoret möjliggör planen ett tillskott av attraktiva, naturnära bostäder nära service och allmänna kommunikationer inom stadsutvecklingsområdet Bagarmossen-Skarpnäck och ingår samtidigt i tunnelbaneöverenskommelsens influensområde.
Idag bedrivs äldreboende inom fastigheten vilket strider mot användningen i gällande detaljplan och bebyggelsen på platsen avses rivas till följd av en omfattande vattenskada.
Planområdet är beläget cirka 800 meter nordöst om Bagarmossen centrum och omfattar 3 700 kvadratmeter. Enligt samrådsförslaget ska bebyggelsen utgöras av ett halvöppet byggnadskvarter som skapar en skyddad gård i söder. Byggnadhöjden varierar från sex våningar exklusive vindsvåning mot norr till fyra våningar mot närliggande bostadsbebyggelse i sydväst.
I sitt utlåtande föreslås kontoret att stadsbyggnadsnämnden godkänner redovisningen av samrådet och ger kontoret i uppdrag att ta fram ett granskningsförslag för detaljplanen. Beslutet väntas tas vid dagens sammanträde i nämnden.
