Aker efter inträdet i SBB: ”En nordisk fastighetsjätte”

Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.
Aker efter inträdet i SBB: ”En nordisk fastighetsjätte”
Atle Kigen. Bild: Bård Gudim/Aker

Efter en affär i inledningen av veckan står det klart att SBB och intressebolaget PPI får ny storägare. Atle Kigen, Head of Media Relations and Public Affairs på Aker, berättar för Fastighetssverige om det norska bolagets val att kliva in i SBB och PPI, framtiden för PPI efter affären och hur man ser på SBB:s position och möjligheter.

SBB får norska Aker Property Group (APG), dotterbolag till Aker, som ny största ägare sett till kapitalet. Aker kontrolleras av den norska miljardären Kjell Inge Røkke.

Inträdet sker genom att den norska företagsgruppen TRG, vilka är storägare i Aker, säljer en fastighetsportfölj till PPI, ett bolag där SBB är delägare, till ett överenskommet värde av 2,325 miljarder norska kronor. I utbyte erhåller man 124,3 miljoner PPI-aktier, vilka ges ut till kursen 18,69 norska kronor per aktie.

I samband med denna affär har TRG gått med på att överföra rätten till 39,8 miljoner PPI-aktier till SBB:s indirekta dotterbolag, SBB I Norden. I utbyte kommer TRG att erhålla 164,5 miljoner B-aktier i SBB, motsvarande 9,08 procent av kapitalet och 4,44 procent av rösterna i bolaget. Dessa aktier kommer TRG sedan att överföra till APG, som är ett helägt bolag till Aker, vilket innebär att APG tar över rollen som ny kapitalmässigt största ägare i SBB. APG kommer också att vara den näst största aktieägaren i PPI med cirka 24,58 procent av kapitalet och rösterna.
– PPI har en kompetent ledning, bra fastigheter och bolaget betalar förutsägbara utdelningar till aktieägarna. Bolagets fastighetsportfölj och våra industrifastigheter står stabilt på egna ben. Bra hyresgäster och långa hyreskontrakt är gemensamma nämnare. Genom transaktionen blir vårt fastighetsbolag APG näst största ägare i PPI, säger Atle Kigen.
Hur vill ni vara med och utveckla PPI framöver?
– Tillsammans kommer de två portföljerna att utgöra en bra plattform för fortsatt tillväxt.

Som en del i affären blir APG som nämnt även SBB:s största ägare ifråga om kapital. SBB har ett par tuffa år bakom sig men APG ser positivt på bolaget möjligheter.
– SBB är en nordisk fastighetsjätte. Ledningen är kompetent och bolaget äger attraktiva fastigheter, men både bolagsstrukturen och finansieringen är komplex. Samtidigt finns det många och stora möjligheter.

Investeringarna i SBB och PPI sker som ett led i Akers strategi att öka sin exponering mot fastigheter över tid. Avsikten är att bygga vidare på investeringarna som gjorts – men exakt hur är en fråga för framtiden.
– Aker är ett industriellt investmentbolag som fokuserar insatserna på större och färre portföljbolag. Satsningen på fastigheter sker genom APG. Efter investeringarna i PPI och SBB har APG fastighetsinvesteringar till ett värde av cirka sju miljarder norska kronor, inklusive egna fastigheter med löpande hyresintäkter. PPI och SBB är långsiktiga investeringar att bygga vidare på. Vad som händer framöver får framtiden utvisa.

Läs också