För en månad sedan var Roger Akelius beredd att skrinlägga planerna på spa- och kongressanläggningen Cape East i Haparanda. Anledningen var regeringens skärpta förslag om ränteavdrag. Nu när regeringen dragit tillbaka förslaget går Akelius i gång med projektet igen och satsar 80 nya miljoner.
Akelius har tidigare satsat 100 miljoner kronor i projektet och nu går han alltså in med ytterligare 80 miljoner kronor. Men för bara en månad sedan hotades hela projektet av att Roger Akelius ville dra sig ur. Anledningen var regeringens skärpta regler för avdrag för interna ränteutgifter, så kallade räntesnurror. Syftet med reglerna var att stoppa aggressiv skatteplanering hos riskkapitalbolagen. Nu har regeringen dock lagt förslaget på is och Akelius går igång med projektet igen.
Ytan utökas från 970 till 3 000 kvadratmeter.
– Nästa generation gäster kräver action. Området ska bli det mest spektakulära som går att hitta, vi ska också utveckla verksamheten mot ett sport-spa, säger Roger Akelius till Norrbottenskuriren.
