Akelius satsar på nya marknader

Pål Ahlsén. Bild: Akelius Fastigheter

Akelius äger i dag fastigheter för cirka 30 miljarder kronor, i Sverige och Tyskland. Bolaget gick in i Tyskland 2006, och vidgar alltså nu vyerna.

– Vi har för avsikt att bygga upp bestånden i London lugnt och försiktigt. I Tyskland har vi kommit upp i 11 000 lägenheter på fem år. Jag vet inte om det kommer att gå lika snabbt på de här marknaderna, men på sikt finns det förutsättningar för att vi ska bli lika stora här, säger Pål Ahlsén.

Hur långt har ni kommit?
– I London är vi inne i due diligence-processen för några fastigheter som kan bli de första förvärven. När det gäller Toronto kommer vi att skicka över vår första person för att titta på eventuella förvärv i september.

Vad lockar med London och Toronto?
– Liksom i Tyskland har vi möjlighet att uppgradera hyresrätter till den standard vi och hyresgästen önskar. Vill de ha kvar linoleum-mattan kan de få det, men vill de ha parkett så får de det.

– Det är så vi vill ha det i Sverige också, och vi har gjort i ordning en visningslägenhet i Malmö som visar vad vi pratar om. Det finns en stor efterfrågan på en differentierad standard på hyresmarknaden, och vi tror att vi ska kunna få se detta även i Sverige i framtiden. Vi satsar överhuvudtaget mycket på att uppgradera lägenheter, både i Sverige och Tyskland, och det kommer vi att göra på de nya marknaderna också.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer