Financial Times uppmärksammade de stora planerna i helgen. Om planerna genomförs blir Akelius en av de största hyreshusägarna också i Storbritannien.
Lars Lindfors, vd för Apartment Bostad, är ansvarig för Englandssatsningen. Han säger till Financial Times att man kommer att satsa på London och närbelägna förorter.
Det är inte känt hur mycket pengar som ska pumpas in i projektet, men en rimlig gissning vore runt 3,2 miljarder dollar, cirka 21 miljarder kronor, skriver FT.
Presenteras av Optimal Stadsutveckling
Bolag Fabege redovisade en rejäl nedgång i förvaltningsresultat i fjärde kvartalet 2022 och fastighetsbeståndet värderades ner med knappt fyra miljarder kronor samtidigt som styrelsen föreslår sänkt utdelning. Aktien tog rejält med stryk på börsen och vd Stefan Dahlbo passade på att fylla på innehavet i dippen. Tillsammans med CFO:n Åsa Bergström berättar han mer om hur bolaget tar sig an det som väntas bli ett utmanande 2023.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.