Akademiska Hus investerar 50 miljoner i Kårallen

Akademiska Hus investerar 50 miljoner i Kårallen
Ny entrélobby, Kårallen, Campus Valla, Linköping. Bild: Akademiska Hus.

Akademiska Hus investerar drygt 50 miljoner kronor i en omfattande ombyggnad av Kårallen på Campus Valla i Linköping. Syftet är att modernisera byggnaden, möta nya lokalbehov och skapa mer attraktiva ytor för studenter och evenemang.

Kårallen uppfördes 1987 och är hjärtat i studentlivet på Campus Valla. Här finns studentkårernas verksamheter, studieplatser, restaurang, kontors- och föreningslokaler samt lokaler för sociala aktiviteter såsom pub och fest.

En central del av projektet är att ersätta det befintliga, överdimensionerade storköket med ett mindre och mer yteffektivt tillagningskök samt en ny restaurangmatsal. Därmed frigörs centrala ytor i byggnaden. Bland annat utvecklas Oktanten, Kårallens största och mest centrala rum, till en mer flexibel yta för studier, luncher och evenemang.

Även entréhallen byggs om för att skapa en mer öppen och sammanhängande miljö. Projektet omfattar delar av Kårallens cirka 5 800 kvadratmeter uthyrningsbara yta och genomförs i nära samverkan med Linköpings universitet och Kårservice.

Ombyggnaden startar i januari 2027 och beräknas vara klar i december samma år.

Läs också