Agoras tf vd lämnar för Sagax

Agneta Segerhammar Bild: Agora

Agoras tf vd och CFO, Agneta Segerhammar, har beslutat att lämna bolaget. Istället blir hon ekonomichef på Sagax.

Agneta Segerhammar har varit CFO på Agora sedan september 2015 och utsågs till tillförordnad vd i december 2017. Hon lämnar Agora på egen begäran och kommer att vara kvar till slutet av april. Styrelsen har sedan tidigare påbörjat rekrytering av en permanent vd och inleder nu även rekrytering av en ny CFO.

Agneta Segerhammars nya tjänst blir som ekonomichef på Sagax. Hon har tidigare även haft befattningar som Finance Director på Steen & Ström Sverige  och CFO på Areim.

Tjänsten tillträds under april 2018. Sagax nuvarande ekonomichef, Peter Larsen, har som meddelades den 21 november 2017 valt att lämna bolaget på egen begäran och står till bolagets förfogande till den 31 maj 2018.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer