Agora hyr ut till Lidl i Malmö

Lidl öppnar i Caroli. Bild: Agora

Agora har tecknat ett tioårigt avtal med Lidl om en butik på cirka 1 800 kvadratmeter i Caroli i centrala Malmö. Lidl tillträder lokalen efter sommaren och öppnar preliminärt i slutet av 2018. 

Caroli har nu påbörjat förändringsresan till att bli en mötesplats för mat, service, hälsa och socialt umgänge.

– Vi är glada över att kunna presentera Lidl som en nyckeletablering i förverkligandet av Carolis nya inriktning. Lidl kommer med sitt senaste citykoncept stärka matutbudet ytterligare och kommer med sitt fantastiska sortiment attrahera både nya och befintliga kunder, säger Catarina Löfgren, affärsområdeschef Agora.

– Det är riktigt kul att få etablera Lidls helt nya butikskoncept i Caroli. Vårt gedigna hållbarhetsarbete passar utmärkt i citylägen och vi välkomnar fler Malmöbor att handla enligt vår affärsidé ”högsta kvalitet till bästa pris”, säger Petra Wahlström, affärsutvecklare och etablering Lidl.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer