Adde Malmberg om bostadsrevyn: ”Favoritlåten är den om sopnedkastet”

Under helgen så uppfördes en revy. En revy som ska spegla 100 år av bostadsutveckling. Hur man lyckas med det – ja, det svarar manusförfattaren och regissören Adde Malmberg på.
Adde Malmberg om bostadsrevyn: ”Favoritlåten är den om sopnedkastet”
Adde Malmberg har både regisserat och skrivit manus för revyn. Bild: Håkan Larsson/HSB Arkiv

Under helgen så uppfördes en revy. En revy som ska spegla 100 år av bostadsutveckling. Hur man lyckas med det – ja, det svarar manusförfattaren och regissören Adde Malmberg på.

Adde Malmberg är komiker och skådespelare. Han har tidigare gjort både fars och revyer. I helgen var det dock ett kort nedslag i bostadsutvecklingens historia som gällde. Detta som en del i HSB:s hundraårs jubileum.

Fastighetssverige fick tag i honom under genrepet på fredagen, inför de två föreställningar som skulle sättas upp under helgen. Han berättar att han gjort liknande projekt tidigare med att det ändå var ett oväntat uppdrag att göra revy på bostadsrättens historia.
– Jag tänkte att det var ett väldigt ovanligt ämne för en revy. Men samtidigt så tänkte jag att ja, det är ju ändå ett ämne som man vet ju vad det handlar om.
– Vi har ju alla bott, vi har ju alla haft bostad. Så det är ju liksom inget konstigt ämne. Så hade det inte varit om det gällde ett elektroteknikföretag. Med något sådant uppdrag har man ingen koll alls och vet inte vad som är roligt, vilket skulle gjort det väldigt mycket svårare.
– Men just att bo, flytta och att köpa lägenheter – det går att hitta en humor i det. Den erfarenheten har man ju, vilket gjorde att det blev lättare, säger Adde Malmberg.

Hur har du tagit dig an i manusarbetet för att spegla bostadshistoria under hundra år?
– Meningen är att det ska vara roligt och underhållande. Det är ju det som är grejen, vi ska ju inte ge någon sorts historiebok på scen. Så det har blivit lite mer av nedslag i historien och utvalda delar.
– Så jag har läst på om HSB, vad de har gjort och vad de har stått för. Det är ju ganska kul att läsa – ”Jaha, var det HSB som hittade på sopnedkastet?”. Så gör man en låt om ett sopnedkast.

Har du någon favoritdel av föreställningen?
– Jag tycker själv att det är roligt med en låt om ett sopnedkast. Den är jag ganska nöjd med, men det är kanske inte det roligaste numret. Men vi får se, det är ju först när vi möts med publiken som vet vi vilken del av föreställningen som är roligast, säger han.

Kan du berätta lite mer vad ni tar upp förutom sopnedkasten?
– Vi tar upp livet med bostadsrätt. Man är på möten och har olika uppfattningar. Det är tvättstugan, det är ludd i torktumlaren.
– Och så ska vi ha fest på gården och bestämma vilken mat man ska ha – och så är man oenig om det. Jag har ett nummer om att renovera kök, till exempel. Så det är mycket runt livet med bostadsrätten, säger han.

Läs också