Acturum köper mer av Astra Zeneca i Södertälje

Astra Zeneca säljer sitt toxikologiska laboratorium i Gärtuna till Acturum, som tidigare har köpt stora delar av Astra Zenecas anläggningar i Södertälje. Ett nytt forskningsinstitut ska skapas i lokalerna.

Acturum ägs av Peab och FAM, Wallenbergstiftelsernas förvaltningsbolag.

Lokalytan är 42 000 kvadratmeter och innehåller totalt 80 olika, komplett utrustade laboratorier. Institutet Swetox – Swedish Toxicology Institute – kommer att drivas som ett konsortium där kommersiell verksamhet på sikt ska finansiera forskningen.

Karolinska Institutet kommer att finansiera uppbyggnaden av den akademiska delen av Swetox med totalt 50 miljoner kronor under fem år, och Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse bidrar med ett infrastrukturanslag till Karolinska Institutet om 35 miljoner kronor för toxikologisk verksamhet. Forskningsrådet Formas satsar totalt 50 miljoner kronor i stöd till forskare vid svenska universitet, högskolor eller forskningsinstitut som vill förlägga verksamhet till Swetox.

– Det här är en väldigt spännande satsning inom ett framtidsområde som kommer att skapa mycket värdefulla möjligheter för såväl Södertälje, Stockholms regionen som Sverige, säger Stephan Tolstoy, ordförande i Acturum.

Lindahl har biträtt FAM och Peab i affären.

Läs också