Expansionen till Malmö innebär att 24 Storage nu finns etablerade i landets tre största städer. Samtidigt befäster företaget sin position i Stockholm och öppnar två nybyggda anläggningar, en i Orminge i Nacka kommun samt en i Handen i Haninge kommun.
– Nu gör vi entré i Malmö och tar därmed en position även i Skåne vilket känns spännande. Vi är med och driver branschen framåt genom att använda mer teknik och vara mer digitala än konkurrenterna. Vi har inga planer på att sakta ner tempot utan letar kontinuerligt efter mark och fastigheter i attraktiva lägen, säger Michael Fogelberg, vd och grundare av 24 Storage.
Presenteras av OfficeSwapp
Presenteras av Fastighetsägarna Service
Presenteras av Fastighetskampen
Bolag Croisette håller ångan uppe i Danmark och förmedlar en ny affär där en utländsk investerare tar sig in på den danska marknaden. Martin Spangdahl-Fafara, Managing Director på Croisette Danmark, berättar för Fastighetssverige om affären, hur yielderna Danmark skiljer sig från Sverige, det utländska intresset på den danska marknaden och hur han tror att Croisette kan göra skillnad på den danska marknaden.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.