Vasakronan säljer konferensanläggning

2012-06-01
TransaktionerVasakronan säljer Villa Askes konferensfastighet till Thomas Sved, Cajema AB, som driver konferensverksamheten.
Köpeskillingen är 41 miljoner kronor.

Thomas Sved äger genom Cajema AB av hotell- och konferensanläggningarna Thoresta Herrgård, Friiberghs Herrgård, Villa Aske Konferenser och Härjarö Resort.

Villa Aske omfattar 7 000 kvadratmeter byggnadsyta och cirka 13 hektar mark.

– Jag har sedan köpet av driftsbolaget i oktober 2008 från Arbetsförmedlingen fört diskussioner med Vasakronan om att köpa fastigheten. Villa Aske har en fantastisk historia och är fullständigt unik i sin byggnadsstil med sin italienska arkitektur i renässansstil, säger Thomas Sved.

- Fastigheten är mycket välskött och är en genomtänkt och välplanerad konferensanläggning för konferenser och möten där det ställs höga krav på logistik, effektivitet och bra faciliteter.



Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0790

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Här är branschens största uthyrare

Veckans mest lästa artiklar:
» Här är branschens största uthyrare
» Här är Zlatans New York-fastighet
» TK Development säljer retailprojekt...
» Han blir ny vd för Micasa
» Vasakronan säljer för 771 miljoner...

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Riksbyggen

Lokala nyheter

Stockholm
» Startskott för skidtunnel i Botkyrka
» Station Stockholm City tar nästa...
» Hufvudstaden hyr ut till Michael...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Kungsleden köper i Göteborg
» Göteborgs Centrumfastigheter köper...
» Göteborg Energi hyr ut 4 900...
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Balder hyr ut i Malmö
» Wihlborgs genomför två större...
» Wihlborgs köper i jätteaffär i...
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Wihlborgs köper i jätteaffär i...
» SPP går ur NREP-fond – säljer...
» Vasakronan säljer för 771 miljoner...

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel RSD Retail & Shopping Centre Development AB.

RSD Retail & Shopping Centre Development AB

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se