Solna startar arbete mot korruption

2012-02-07
JuridikI spåren av mutskandalen kring Nationalarenan i Solna drar Solna Stad nu igång ett arbete för att öka öppenheten och stärka den interna kontrollen i staden.

Solna stad startar ny ett arbete som ska motarbeta korruption, detta i spåren av mutskandalen kring Nationalarenan. Krook & Tjäder.

Solna stad startar ny ett arbete som ska motarbeta korruption, detta i spåren av mutskandalen kring Nationalarenan. Krook & Tjäder.

Stadsledningsförvaltningen har fått i uppdrag att se över och revidera stadens regelverk och rutiner för att förebygga korruption i staden.

- Frågan har aktualiserats efter ett antal händelser i kommuner, däribland Solna, under de senaste åren. Oavsett rättslig utgång i dessa fall är det viktigt att tydliggöra vad som gäller och arbeta förebyggande för att liknande situationer inte ska uppstå i framtiden. Det är lätt att skada förtroendet för en verksamhet, men mödosamt att bygga upp det igen, säger Pehr Granfalk, (M), som tillträdde som kommunstyrelseordförande i Solna vid årsskiftet.

Han efterträdde då Lars-Erik Salminen, som är en av de inblandade i härvan kring Nationalarenan, tillsammans med bland andra fastighetskungen Erik Paulsson.


Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0776

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Ny chef för Catellas...

Veckans mest lästa artiklar:
» Nyckelmedarbetare lämnar Tenzing
» Trio lämnar Nordier
» Ny chef för Catellas...
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Nordier slår ihop affärsområden...

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Law Solution

Lokala nyheter

Stockholm
» Täby kommun anmäler sig själva...
» Thule får uppdrag i Stockholm
» Balder köper i Stockholm för 815...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Willhem anställer ny fastighetschef
» Sabos hållbarhetspris utdelat
» Eklandias Semconinvestering 219...
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Bostäder ska göra Mobilia till...
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Sagax köper för 230 miljoner kronor
» Hemsö köper för 200 miljoner

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

I samarbete med
 
Ekonomichef
Tyresö
Redovisningsansvarig
Tyresö
Fastighetsekonom
Stockholm
Byggprojektledare lokaler
Sundbyberg
Fastighetschef
Östersund


Fler lediga fastighetsjobb »

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Advokatbyrån Kaiding.

Advokatbyrån Kaiding

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se