Skanska om jätteprojektet
i Hammarby Sjöstad

2012-01-12
ByggI går skrev Fastighetssverige om Skanskas planer på ett stort kontorsprojekt i Hammarby Sjöstad. Nu kommenterar Skanska planerna.
- Det här är den sista pusselbiten i Hammarby Sjöstad, säger Caroline Arehult, vd för Skanska Fastigheter.

Caroline Arehult. Bild: Skanska. Caroline Arehult. Bild: Skanska.

Exploateringsnämnden i Stockholm väntas på torsdag i nästa vecka fatta beslut om markanvisning till Skanska Fastigheter för 55 000 kvadratmeter kontor i Hammarby Sjöstad, kvarteret Mårtensdal.

Det innebär att projektet blir lika stort som Lustgården, som Skanska uppför på Lindhagensgatan på Kungsholmen.

Caroline Arehult, vd för Skanska Fastigheter, berättar för Fastighetssverige att bolaget har arbetat med planerna i ungefär ett år.
- Men vi är ju fortfarande i ett väldigt tidigt skede, det är svårt att veta var det landar till slut, säger hon.

Har ni haft kontakt med några hyresgäster om projektet än?

- Nej, inte konkret, däremot har vi ju alltid kontakt med kunderna och vet att det här är ett väldigt attraktivt område med bra framtidsutsikter och goda kommunikationsmöjligheter.

Peab hade markanvisning mellan 1999 och 2007, men det stöp på att man inte lyckades hitta hyresgäster?

- Det är skillnad nu, hela området Hammarby Sjöstad har satt sig, det här är den sista pusselbiten. Läget är kanonbra.

Cirka 3 500 arbetsplatser beräknas skapas genom det nya projektet. Bland annat planeras ett 28 våningar högt hus.

Det finns ännu inga visionsbilder på hur det kan komma att se ut.


Artikeln är taggad med:
Bygg, Skanska, Stockholm, Caroline Arehult, Mårtensdal, Hammarby Sjöstad

Eddie Ekberg
eddie@fastighetssverige.se

Relaterade artiklar:
Skanska planerar kontorsskrapa i Hammarby Sjöstad
Så här blir Skanskaprojektet i Hammarby Sjöstad

Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0617

Fredagsfemman

Fredagsfemman

Har du koll på vad som hänt i fastighetsbranschen senaste veckan? Svara på våra fem frågor direkt här på fastighetssverige.se!

Till fredagsfemman »

Lokala nyheter

Stockholm
» Kungsledenförsäljning avbryts –...
» Veidekkesatsning på Östermalm kan...
» Arcona uppför kulturcentrum på...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Valad har hyrt ut 10 000...
» Tysk fond köper gamla...
» Balder köper mer på Avenyn
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Systembolaget öppnar i Masthusen
» Wihlborgs hyr ut till Byggmax
» Ny planchef i Malmö
Fler Öresundsnyheter »

Savills

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Dingizian på ny vd-post

Veckans mest lästa artiklar:
» Hemfosa säljer – men Thagesson...
» AMF Fastigheter rekryterar stort...
» Invesco köper för mer än halv...
» Fasticon rekryterar från Newsec
» Backahill köper stort i Brinova –...

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Invesco köper för mer än halv...
» Invesco köper i Norrköping
» Sagax investerar 290 miljoner i...

Vill du annonsera här?

Lediga fastighetsjobb

I samarbete med
 
Kundorienterade förvaltare
Stockholm
Kundorienterad projektledare
Stockholm
Chef Byggenheten
Nacka
Regionchef
Sigtuna
Teknisk Förvaltare
Stockholm


Fler lediga fastighetsjobb »

Facebook

Datscha
Vill du annonsera här?

Branschguiden

I Branschguiden listar vi aktörer inom följande områden:

» Advokater
» Arkitekter
» Banker/finansinstitut
» Byggbolag
» Fastighetsförvaltning
» Konsulter – handel
» Konsulter/rådgivare
» Organisationer
» Revisionsbyråer
» Ägare/investerare

Till Branschguiden »

Börsrummet

Börsrummet

Undrar du vem som sitter i vilken ledningsgrupp? Ta en titt i Börsrummet här på fastighetssverige.se.

Till Börsrummet »

Bildspel

Fredrik Henry, Diligentia och Marie Bucht som efter tolv år på Newsec i går gjorde sin andra dag på NCC. Hon passade på att hälsa på sin gamla arbetsplats cocktail. Lennart Larsson, Husvärden och Rolf Andersson, Fastighetssverige och Lokalnytt. Maria Göransson och Britta Cesar Munck, svenskar från Skanska i Tjeckien. Peter Frische, Norrporten, Mette Seifert, Aberdeen, Robert Treutiger, PWC. Håkan Bryngelson, ordförande i Kungsleden, Hemsö och Tengbom samspråkar med Ingemar Rindstig, Ernst & Young Krasnodar region. Legos kontor.

Fler bildspel »

Magasinet online

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se