Skanska Bostadsutveckling omstruktureras – för 380 miljoner

2012-06-15
BolagSkanskas första kvartalsrapport för året tyngdes av ett uselt resultat från affärsområdet Bostadsutveckling.
Nu omstrukturerar Skanska bostadsutvecklingsenheterna i Norden, Tjeckien och Slovakien. Omstruktureringskostnaderna – som är av engångskaraktär – landar på 380 miljoner kronor.

Johan Karlström. Bild: Skanska.

Johan Karlström. Bild: Skanska.

Framåtriktat planeras åtgärderna ge en årlig besparing om cirka 180 miljoner kronor.
Därutöver genomförs en effektivisering av produktionen som över tiden kommer att ge resultatförbättringar.

Bakgrunden till de dåliga resultatet är framförallt högre än beräknade kostnader i produktionen och att organisationen varit anpassad till en högre volymambition än vad som kunnat realiseras.

För att anpassa kostnaderna till de förväntade volymerna och bättre tillvarata synergierna med byggverksamheten, integreras nu all bostadsutveckling i Norden i byggverksamheterna i Sverige, Norge och Finland under ledning av respektive affärsenhetschef. Samtliga högre chefsnivåer i de nya organisationerna i de tre länderna är redan tillsatta. Bostadsutveckling Norden upphör som en egen affärsenhet. Omorganisationen innebär att antalet medarbetare minskas med cirka 150, varav 110 i Sverige.

– Vi ser långsiktigt en god efterfrågan på bostäder i Norden. Bostadsutveckling är en viktig del i Skanskas kärnaffär och vi har outnyttjade synergier mellan bygg- och bostadsverksamheterna. Syftet med omstruktureringen är att vidmakthålla och stärka vår marknadsposition i de nordiska storstadsregionerna, säger Johan Karlström, vd och koncernchef på Skanska AB.

Omstruktureringen i Norden kommer att medföra kostnader av engångskaraktär om 300 miljoner kronor i det andra kvartalet 2012, varav 150 miljoner kronor avser avveckling av personal och 150 miljoner kronor hänför sig till projektnedskrivningar av pågående projekt där förväntade resultatnivåer ej bedöms kunna uppnås.

Något nedskrivningsbehov har inte identifierats i översynen av landbanken för bostäder i Norden. Däremot kommer storleken på landbanken för bostäder i Norden att anpassas till nuvarande volymer för att nå en uthållig avkastning på sysselsatt kapital. Anpassningen kommer att ske över tiden, exempelvis genom försäljningar, kombinationsaffärer och byten till byggrätter avseende kommersiell fastighetsutveckling, i syfte att skapa värde för Skanska.

I Tjeckien och Slovakien kommer Bostadsutvecklingen att begränsas till området kring Prag. Detta föranleder en marknedskrivning om 80 miljoner kronor i bostadsutvecklingsverksamheten. Bakgrunden till åtgärderna är den svaga marknaden utanför Prag, vilken förväntas förbli svag även framöver.

Skanskas finansiella mål ligger fast. För projektutvecklings-verksamheterna, där Bostadsutveckling ingår, är målet att den genomsnittliga avkastningen på sysselsatt kapital årligen ska uppgå till 10-15 procent.

Bostadsutvecklingsverksamheterna i Polen och UK berörs inte av omstruktureringen.
Richard Hultin, vice vd i Skanska AB och medlem i Skanskas koncernledning har ansvarat för framtagningen av omstruktureringsprogrammet. Han kommer även fortsättningsvis att ansvara för Skanskas kommersiella fastighetsutveckling i Central- och Östeuropa och bostadsutvecklingen i Polen, Storbritannien och Tjeckien.


Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0775

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Balder köper i Stockholm för 815...

Veckans mest lästa artiklar:
» NCC i jätteuthyrning i Stockholm
» Nyckelmedarbetare lämnar Tenzing
» Morelli lämnar Newsec
» Granen i 800-miljonersaffär
» Trio lämnar Nordier

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Law Solution

Lokala nyheter

Stockholm
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Klart för Icas etablering på...
» Alecta planerar nybygge om 27 000...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Eklandias Semconinvestering 219...
» Klövern köper Lindex centrallager
» Älvstranden hyr ut på Lindholmen
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
» Profi hyr ut i Caroli
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Granen i 800-miljonersaffär
» Hemsö köper för 200 miljoner

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

I samarbete med
 
Fastighetsekonom
Stockholm
Byggprojektledare lokaler
Sundbyberg
Fastighetschef
Östersund
Hyresadministratör
Stockholm
Fastighetschef
Stockholm


Fler lediga fastighetsjobb »

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Strategisk Arkitektur.

Strategisk Arkitektur

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se