Niras förstärker i Göteborg – rekryterar från JLL
2012-04-17
KarriärNiras rekryterar en person till Göteborgskontoret till sitt tjänsteområde Hyresgästrådgivning (Corporate Real Estate Services). Han kommer närmast från Jones Lang Lasalle. Under året räknar man med att behöva anställa ytterligare ett antal nya medarbetare till Niras samtliga kontor i Sverige.
Till Niras i Göteborg har Per Andersson rekryterats. Han har tidigare arbetat som marknads- och etableringsanalytiker för Ica i Sverige såväl som i Norge och har lång erfarenhet av etableringsfrågor för butikskedjor. Han har också arbetat som centrumutvecklare i Uddevalla. Sedan 2010 har Andersson varit senior projektledare för Jones Lang Lasalle i Göteborg och arbetat inom Corporate Solutions, med frågor kring hyresgästrådgivning.
– Per förstärker vår organisation och breddar vårt kontaktnät i Göteborgsregionen, där han kommer att arbeta som senior projektledare. Vi ser detta som strategisk rekrytering och ett viktigt steg i vår fortsatta tillväxt, säger Sara Hernäng, affärsområdeschef för CRES på Niras.
- Efterfrågan på rådgivning till hyresgäster och lokalanvändare i Göteborg och Västra Götalandsregionen är stor. Därför är det både stimulerande och utmanande att genom Niras kunna erbjuda strategisk rådgivning i den här regionen, säger Per Andersson.
- Niras har under senaste året varit framgångsrika med att vinna upphandlingar av ramavtal med flera myndigheter och tillväxten bland privata företag är stor. För att möta våra högt ställda resultat- och verksamhetsmål samt marknadens behov av kvalificerad rådgivning behöver vi göra ytterligare rekryteringar under året, säger Sara Hernäng.
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.

Sigillet köper fullt uthyrd fastighet i Göteborg
Sigillet köper i Sollentuna
Sigillet köper i centrala Göteborg

Ett steg närmare förverkligande av Örndalen
Grönt ljus för Örndalens...
Diös i miljardsatsning i fjällen
Ökat resultat från Alm
BolagAlm Equity ökar sitt resultat till 23,0 miljoner kronor (16,0) för årets första kvartal.
Sveareal rekryterar från Brinova
KarriärSveareal rekryterar en ny förvaltningschef. Han kommer närmast från Brinova.
Eva Eriksson till Sveareals styrelse
Sveareal rekryterar förvaltningschef
Visa fler nyheter »
Veckotoppen
Dagens mest lästa artikel:
» NCC i jätteuthyrning i Stockholm
Veckans mest lästa artiklar:
» Victoria Park storköper bostäder
» Ny chef för Catellas...
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Rekorduppslutning på Lokalnytts...
» Skanska säljer nybyggt hotell
Kommande evenemang
» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg
Se hela kalendariet i Branschguiden.
Lokala nyheter
Stockholm
» Huge bygger i Skogås
» Planeringsstart för 640 lägenheter...
» Stor löparbutik till Kungsgatan i...
Fler Stockholmsnyheter »
Göteborg
» Sigillet köper fullt uthyrd...
» 1 100 bostäder på gång i nya...
» Kvarndammens tidigare ägare satsar...
Fler Göteborgsnyheter »
Öresund
» Bostäder ska göra Mobilia till...
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
Fler Öresundsnyheter »
Transaktionstoppen
Senaste veckans största transaktioner:
» Victoria Park storköper bostäder
» Sveafastigheter köper tillbaka i...
» Skanska säljer nybyggt hotell
Lediga fastighetsjobb
Branschguiden
Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Strategisk Arkitektur.
Magasinet
Söker ni lokal?
Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.
Till Lokalnytt »




