Newsec: Nya vinnare skapas på fastighetsmarknaden

2012-04-23
SverigeNewsec konstaterar i sin makroekonomiska långtidsprognos att den globala ekonomiska utvecklingen skapar nya vinnare på fastighetsmarknaden.

Arvid Lindqvist. Bild: Newsec.

Arvid Lindqvist. Bild: Newsec.

I prognosen skriver Newsec:
“Finanskrisen 2008 var ett paradigmskifte där 15 år av kraftig exportledd tillväxt övergick i skuldreducering och svag ekonomisk utveckling. Efter en svag global återhämtning är vi nu åter i lågkonjunktur och det närmaste året kommer att karakteriseras av fortsatt oro på finansmarknaden, finanspolitisk åtstramning, politiska låsningar i USA samt ekonomisk inbromsning i Asien och Latinamerika.”

”Den svaga globala tillväxten håller nere kapacitetsutnyttjandet och därmed både realräntor och inflation. Trots att arbetslösheten ligger på historsikt höga nivåer både i Europa och USA, kommer västvärlden enligt Newsecs huvudscenario inte fastna i en utdragen stagnation. Anledningen är att allmänheten inte kommer att acceptera fortsatt hög arbetslöshet och svag tillväxt. De kommer att kräva fler arbeten av sina politiker och politikerna kommer att göra allt de kan för att leverera.
I och med att förmågan till finanspolitiska stimulanser är begränsad ökar detta pressen på västvärldens centralbanker. Tillväxt och sysselsättning kommer att skapas genom fortsatt expansiv penningpolitik där centralbankerna, utöver inflationen, till allt större del beaktar faktorer som kapacitetsutnyttjande och arbetslöshet. Med en bredare målformulering kan en något högre inflation accepteras, vilket i sin tur medför att tillväxten på sikt tar fart.”

“Under de närmast följande åren fortsätter kombinationen av lokal tillväxt med låga globala räntor skapa goda förutsättningarna för den svenska fastighetsmarknaden. På tre till fem års sikt kommer dock det globala skiftet med högre inflation och starkare tillväxt att förändra kapitalförvaltarnas spelplan. Tillväxten kommer att driva upp realräntorna från dagens rekordlåga nivåer mot det historiska snittet på 1,5-2 procent, medan ett högre globalt inflationstryck pressar upp de nominella långräntorna mot 4-procentnivån. På fastighetsmarknaden slår detta huvudsakligen igenom på tre sätt:
• Starkare tillväxt och högre inflation ökar hyrestillväxten.
• Förutsättningarna för aktier och obligationer förbättras, vilket gör att fastigheters unika förmåga att generera real tillväxt reduceras.
• Fastighetssegment med låga direktavkastningskrav påverkas mest."
- Sammantaget gör detta att de bäst avkastande fastigheterna på lång sikt är de med en kombination av stabila kassaflöden och något högre direktavkastningskrav, säger Arvid Lindqvist, chefsekonom på Newsec.



Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



Rekorduppslutning på Lokalnytts branschkryssning

Nästa Föregående Marie Bager, NCC, Johan Swedérus, Shift Lokalteam och Helena Ekman, Diligentia.
Marie Bager, NCC, Johan Swedérus, Shift Lokalteam och Helena Ekman, Diligentia.
Bild: Sofia Grymer Bild 1 av 13
Nästa Föregående Jacob Nolby, Lokalnytt, Richard Helgesson, NCC och Magnus Pettersson, Lokalnytt.
Jacob Nolby, Lokalnytt, Richard Helgesson, NCC och Magnus Pettersson, Lokalnytt.
Bild: Sofia Grymer Bild 2 av 13
Nästa Föregående Carl Flanckert, Infracity, Ewa-Maria Svensson, Stockholmshem, Helene Berggren, Newoffice och Anders Molin, TK Development.
Carl Flanckert, Infracity, Ewa-Maria Svensson, Stockholmshem, Helene Berggren, Newoffice och Anders Molin, TK Development.
Bild: Sofia Grymer Bild 3 av 13
Nästa Föregående Sara Engström, Colliers och Catarina Gorthon, Colliers.
Sara Engström, Colliers och Catarina Gorthon, Colliers.
Bild: Sofia Grymer Bild 4 av 13
Nästa Föregående Thomas Näslund och Tomas Schelin, TAM Group.
Thomas Näslund och Tomas Schelin, TAM Group.
Bild: Sofia Grymer Bild 5 av 13
Nästa Föregående Anne Kippler, TK Development, Per Nilsson, Niras, Johan Andersson, Brostaden och Johan Bäckman, Lokalnytt.
Anne Kippler, TK Development, Per Nilsson, Niras, Johan Andersson, Brostaden och Johan Bäckman, Lokalnytt.
Bild: Sofia Grymer Bild 6 av 13
Nästa Föregående Anette och Lars Ellsäter, Ferax Fastighetskonsult.
Anette och Lars Ellsäter, Ferax Fastighetskonsult.
Bild: Sofia Grymer Bild 7 av 13
Nästa Föregående Birgitta Lindström, NAI Svefa, Liselott Thelenius, Brostaden och Caroline Pettersson, Brostaden.
Birgitta Lindström, NAI Svefa, Liselott Thelenius, Brostaden och Caroline Pettersson, Brostaden.
Bild: Sofia Grymer Bild 8 av 13
Nästa Föregående Kjell Karlström, Ebab och Rickard Ekman, Niras.
Kjell Karlström, Ebab och Rickard Ekman, Niras.
Bild: Sofia Grymer Bild 9 av 13
Nästa Föregående Emma Axelsson, Komfast och Susanne Essehorn, Sagax.
Emma Axelsson, Komfast och Susanne Essehorn, Sagax.
Bild: Sofia Grymer Bild 10 av 13
Nästa Föregående David Schmidt och Niclas Liedberg, Pixprovider.
David Schmidt och Niclas Liedberg, Pixprovider.
Bild: Sofia Grymer Bild 11 av 13
Nästa Föregående Oscar Frånlund, Newsec, Sofia Grymer, Lokalnytt, Alexander Benfatto och Filip Personne, Komfast.
Oscar Frånlund, Newsec, Sofia Grymer, Lokalnytt, Alexander Benfatto och Filip Personne, Komfast.
Bild: Sofia Grymer Bild 12 av 13
Nästa Föregående Rolf Andersson och Johan Bäckman, Lokalnytt.
Rolf Andersson och Johan Bäckman, Lokalnytt.
Bild: Sofia Grymer Bild 13 av 13

EventVattet glittrade och solen strålade återigen när Fastighetssveriges systermagasin Lokalnytt arrangerade räkkryssning i Stockholms skärgård för tionde året.
- Det har varit otroligt trevligt, säger Robert Bolmgren från Jonas Lang Lasalle.

Relaterade artiklarLokalnytts räkkryssning – en...

0778

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Kvarndammens tidigare ägare satsar...

Veckans mest lästa artiklar:
» Victoria Park storköper bostäder
» Ny chef för Catellas...
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Trio lämnar Nordier
» Nordier slår ihop affärsområden...

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Hifab

Lokala nyheter

Stockholm
» Huge bygger i Skogås
» Planeringsstart för 640 lägenheter...
» Stor löparbutik till Kungsgatan i...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Sigillet köper fullt uthyrd...
» 1 100 bostäder på gång i nya...
» Kvarndammens tidigare ägare satsar...
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Bostäder ska göra Mobilia till...
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Victoria Park storköper bostäder
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Sveafastigheter köper tillbaka i...

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Advokatbyrån Kaiding.

Advokatbyrån Kaiding

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se