Newsec breddar inom transaktioner
2012-05-08
BolagRosengren & Co med sex medarbetare och sex personer som tidigare verkat inom DTZ Näringsliv i Stockholm byter varumärke till Newsec och bildar verksamheten Newsec Investment.
Anders Thorell, tidigare DTZ, blir vd för nya Newsec Investment, som förmedlar kommersiella fastigheter i segmentet privata fastighetsägare samt mindre och medelstora fastighetsbolag i Stockholm och Mälardalen.
- Newsecs starka varumärke, ledande ställning inom fastighetsförvaltning samt att de är en heltäckande fastighetskonsult är givetvis betydelsefullt. Vi räknar med att genom den plattformen som Newsec ger oss få en gemensam tillväxt inom fastighetstransaktioner, säger Anders Thorell, tillträdande vd för Newsec Investment.
Newsec Transactions befintliga verksamhet fokuserar på större fastighetsaffärer och genom etableringen av Newsec Investment breddas kunderbjudandet samtidigt som synergier avseende främst distributionskapacitet och marknadsnärvaro skapas. Efter integrationen av de nya verksamheterna har Newsecs svenska transaktionsverksamhet ett 30-tal medarbetare.
- Vår samlade kompetens och gemensamma kontaktnät är en svårslagen kombination på den svenska fastighetsmarknaden, säger Bert-Ove Johansson, vd för Newsec Sverige.
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.

Sigillet köper fullt uthyrd fastighet i Göteborg
Sigillet köper i Sollentuna
Sigillet köper i centrala Göteborg

Ett steg närmare förverkligande av Örndalen
Grönt ljus för Örndalens...
Diös i miljardsatsning i fjällen
Ökat resultat från Alm
BolagAlm Equity ökar sitt resultat till 23,0 miljoner kronor (16,0) för årets första kvartal.
Sveareal rekryterar från Brinova
KarriärSveareal rekryterar en ny förvaltningschef. Han kommer närmast från Brinova.
Eva Eriksson till Sveareals styrelse
Sveareal rekryterar förvaltningschef
Visa fler nyheter »
Veckotoppen
Dagens mest lästa artikel:
» Kvarndammens tidigare ägare satsar...
Veckans mest lästa artiklar:
» Victoria Park storköper bostäder
» Ny chef för Catellas...
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Trio lämnar Nordier
» Nordier slår ihop affärsområden...
Kommande evenemang
» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg
Se hela kalendariet i Branschguiden.
Lokala nyheter
Stockholm
» Huge bygger i Skogås
» Planeringsstart för 640 lägenheter...
» Stor löparbutik till Kungsgatan i...
Fler Stockholmsnyheter »
Göteborg
» Sigillet köper fullt uthyrd...
» 1 100 bostäder på gång i nya...
» Kvarndammens tidigare ägare satsar...
Fler Göteborgsnyheter »
Öresund
» Bostäder ska göra Mobilia till...
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
Fler Öresundsnyheter »
Transaktionstoppen
Senaste veckans största transaktioner:
» Victoria Park storköper bostäder
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Sveafastigheter köper tillbaka i...
Lediga fastighetsjobb
Branschguiden
Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Strategisk Arkitektur.
Magasinet
Söker ni lokal?
Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.
Till Lokalnytt »






