NCC säljer för 175 miljoner i Hamburg

2012-08-30
TransaktionerNCC Housing i Tyskland har sålt ett bostadsprojekt med 87 lägenheter i Hamburg till den tyska fastighetsfonden Patrizia för 175 miljoner kronor. Projektet tillträds och resultat avräknas i fjärde kvartalet 2013.

Projektet som ligger i Hamburg-Othmarschen, består av två byggnader med sammanlagt 87 lägenheter och 70 garageplatser.

Byggnaderna uppförs i enlighet med NCC:s standardiserade koncept för bostadsbyggande och totalt kommer lägenheterna att omfatta 6 535 kvadratmeter boyta.

Byggstarten är planerad till tredje kvartalet 2012 och projektet beräknas stå klart under det fjärde kvartalet 2013. NCC ansvarar för att hyra ut lägenheterna och kommer att utfärda en ettårig hyresgaranti efter färdigställandet för de lägenheter som eventuellt inte blir uthyrda.

Hamburg-Othmarschen, även kallat ”Othmarscher Höfe”, är en attraktiv stadsdel nordväst om Hamburgs stadskärna. När stadsdelen är färdigbyggd kommer den att bestå av både hyres- och bostadsrätter, totalt cirka 900 lägenheter.


Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0775

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Balder köper i Stockholm för 815...

Veckans mest lästa artiklar:
» NCC i jätteuthyrning i Stockholm
» Nyckelmedarbetare lämnar Tenzing
» Morelli lämnar Newsec
» Granen i 800-miljonersaffär
» Trio lämnar Nordier

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Riksbyggen

Lokala nyheter

Stockholm
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Klart för Icas etablering på...
» Alecta planerar nybygge om 27 000...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Eklandias Semconinvestering 219...
» Klövern köper Lindex centrallager
» Älvstranden hyr ut på Lindholmen
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
» Profi hyr ut i Caroli
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Granen i 800-miljonersaffär
» Hemsö köper för 200 miljoner

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

I samarbete med
 
Fastighetsekonom
Stockholm
Byggprojektledare lokaler
Sundbyberg
Fastighetschef
Östersund
Hyresadministratör
Stockholm
Fastighetschef
Stockholm


Fler lediga fastighetsjobb »

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Grönberg Advokatbyrå AB.

Grönberg Advokatbyrå AB

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se