JLL: Högst tillväxt i Skåne
2012-02-22
ÖresundPlanerade byggprojekt i Malmö/Lund-regionen indikerar en tillväxt på 5,5 procent de närmaste två åren. Detta kan jämföras med Stockholm 1,5 procent och 3 procent i Göteborg. Merparten av de nya kontorsytorna är spekulativa, vilket tyder på en stark optimism i regionen. Det visar den senaste upplagan av Nordic City Report från fastighetsrådgivaren Jones Lang Lasalle.
Vakansgraden för kontorslokaler i Malmö/Lund-regionen sjönk med en halv procentenhet under andra halvåret 2011 och stannade på 6,3 procent för hela regionen.
Beläggningen har inte varit så hög sedan 2008, och efterfrågan är fortsatt stark. Men finansoron ute i Europa kan komma att påverka regionen negativt, med ökad arbetslöshet som följd, varför vakanserna riskerar att öka den närmaste tiden, skriver Jones Lang Lasalle.
Men Malmö/Lund-regionen har varit relativt motståndskraftiga mot den ekonomiska krisen de senaste åren, och hör till de regioner som återhämtar sig snabbast. Även om nya hyreskontrakt minskade andra halvåret 2011 slutade året på den högsta nivån sedan 2006 när det gäller nytecknade kontrakt.
Hyresnivåerna för kontorslokaler har legat stabilt under 2011, med en liten ökning i Lunds centrala delar på tre procent. Bedömningen är att hyrorna kommer ligga kvar på samma nivå under 2012, även om fastighetsägare troligen kommer tvingas till rabatter för att få till stånd de längre kontrakten på de nybyggda lokalerna, enligt JLL.
Artikeln är taggad med:
Öresund, JLL, Malmö, Lund
Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.
Systembolaget öppnar i Masthusen
UthyrningSystembolaget öppnar en ny butik i Diligentias stadsdel Masthusen i Västra Hamnen, Malmö.
Aberdeen säljer alla sina bostäder i Borås
TransaktionerAberdeen Asset Management har sålt nio bostadsfastigheter i Borås.
Visa fler nyheter »
Fredagsfemman
Har du koll på vad som hänt i fastighetsbranschen senaste veckan? Svara på våra fem frågor direkt här på fastighetssverige.se!
Till fredagsfemman »
Lokala nyheter
Stockholm
» Kungsledenförsäljning avbryts –...
» Veidekkesatsning på Östermalm kan...
» Arcona uppför kulturcentrum på...
Fler Stockholmsnyheter »
Göteborg
» Valad har hyrt ut
10 000...
» Tysk fond köper gamla...
» Balder köper mer på Avenyn
Fler Göteborgsnyheter »
Öresund
» Systembolaget öppnar i Masthusen
» Wihlborgs hyr ut till Byggmax
» Ny planchef i Malmö
Fler Öresundsnyheter »
Veckotoppen
Dagens mest lästa artikel:
» Dingizian på ny vd-post
Veckans mest lästa artiklar:
» Hemfosa säljer – men Thagesson...
» AMF Fastigheter rekryterar stort...
» Invesco köper för mer
än halv...
» Fasticon rekryterar från Newsec
» Backahill köper stort i Brinova –...
Transaktionstoppen
Senaste veckans största transaktioner:
» Invesco köper för mer
än halv...
» Invesco köper i Norrköping
» Sagax investerar 290 miljoner i...
Lediga fastighetsjobb
Branschguiden
I Branschguiden listar vi aktörer inom följande områden:
» Advokater
» Arkitekter
» Banker/finansinstitut
» Byggbolag
» Fastighetsförvaltning
» Konsulter – handel
» Konsulter/rådgivare
» Organisationer
» Revisionsbyråer
» Ägare/investerare
Till Branschguiden »
Börsrummet
Undrar du vem som sitter i vilken ledningsgrupp? Ta en titt i Börsrummet här på fastighetssverige.se.
Till Börsrummet »
Bildspel
Magasinet online
Söker ni lokal?
Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.
Till Lokalnytt »






