CA lämnar nordöstra Skåne – satsar i Jönköping

2011-08-29
TransaktionerCA Fastigheter har sålt sina sista fastigheter i nordöstra Skåne, och köpt en fastighet i Jönköping.
CA har också sålt en fastighet i Kalmar.

CA Fastigheter har sålt sina två sista fastigheter i regionen nordöstra Skåne, två bostadsfastigheter i Hässleholm. Köpare av fastigheterna, som omfattar cirka 2 100 kvadratmeter, är Agnosia Fastighets AB.

- Sedan vi för en tid sedan deklarerade att vi sannolikt kommer att lämna regionen har ett antal intressenter anmält sitt intresse att förvärva Bromölla och Hässleholmsfastigheterna. Försäljningen har i och med detta gått något snabbare än vi räknade med , säger CA-koncernens vd Johan Damne.

- Köparen Agnosia äger grannfastigheterna och har på detta sätt en anknytning till området och Hässleholm. Vi bedömer att de kommer att bli en bra ägare av fastigheterna, säger affärsutvecklare Mikael Holmgren.

Samtidigt har CA köpt fastigheten Elektronen 4 i Jönköping av Kinnarps AB.
Fastigheten innehåller 3 200 kvadratmeter lokaler i ett mycket bra exponeringsläge utmed E4.

- Vi fortsätter vår affärsidé med att växa i regionhuvudstäder. Förvärvet är ytterligare ett led att stärka vår marknadsposition i Jönköping, säger Johan Damne.

- Förvärvet är intressant där vi ser en potential i fastigheten tillsammans med dess skyltläge utmed E4, säger regionchef Anders Gustafsson.

Efter förvärvet uppgår CA koncernens fastighetsbestånd i Jönköping till drygt 100 000 kvadratmeter varav cirka 40 procent utgörs av bostäder. CA-koncernens fastighetsbestånd, i Sverige och utomlands, uppgår totalt till cirka 750 000 kvadratmeter.

CA har också sålt fastigheten Kajan 13 i Kalmar till en bostadsrättsförening. Fastigheten som är centralt belägen omfattar totalt 1 440 kvadratmeter bostadsyta innehåller 16 lägenheter.

Efter försäljningen uppgår CA-koncernens fastighetsbestånd i Kalmar till drygt 125 000 kvadratmeter.


Kommentera

När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.



0776

Veckotoppen

Dagens mest lästa artikel:
» Ny chef för Catellas...

Veckans mest lästa artiklar:
» Nyckelmedarbetare lämnar Tenzing
» Trio lämnar Nordier
» Nordier slår ihop affärsområden...
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Fastpartner köper Vallentuna Centrum

Kommande evenemang

» 2013-09-25 Lokalmarknadsdagen i Göteborg

Se hela kalendariet i Branschguiden.

Savills

Lokala nyheter

Stockholm
» Täby kommun anmäler sig själva...
» Thule får uppdrag i Stockholm
» Balder köper i Stockholm för 815...
Fler Stockholmsnyheter »

Göteborg
» Willhem anställer ny fastighetschef
» Sabos hållbarhetspris utdelat
» Eklandias Semconinvestering 219...
Fler Göteborgsnyheter »

Öresund
» Bostäder ska göra Mobilia till...
» Klart för 86 nya bostadsrätter och...
» Kunskapsporten premiärköper i...
Fler Öresundsnyheter »

Transaktionstoppen

Senaste veckans största transaktioner:
» Balder köper i Stockholm för 815...
» Sagax köper för 230 miljoner kronor
» Hemsö köper för 200 miljoner

Lokalnytt

Lediga fastighetsjobb

I samarbete med
 
Fastighetsekonom
Stockholm
Byggprojektledare lokaler
Sundbyberg
Fastighetschef
Östersund
Hyresadministratör
Stockholm
Fastighetschef
Stockholm


Fler lediga fastighetsjobb »

Facebook

Datscha Hogia

Branschguiden

Branschguiden innehåller ett stort antal företag inom en mängd olika branscher, som kan hjälpa just ditt företag. Till exempel Advokatfirma Lindhs DLA Nordic.

Advokatfirma Lindhs DLA Nordic

Magasinet

Läs online

Läs online »

Söker ni lokal?

Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.

Till Lokalnytt »

Lokalnytt.se