Balder köper för 400 miljoner i Öresund
2012-02-15
TransaktionerBalder köper en bostadsfastighet i Örestad Syd i Köpenhamn. Dessutom köper man ett hotell i Lund. Den totala investeringen uppgår till 400 miljoner kronor.
Säljare av bostadsfastigheten, om 6 830 kvadratmeter fördelat på 75 ägarlägenheter, i Örestad Syd i Köpenhamn är Själsö Gruppen. Fastigheten var färdigställd 2009 och är fullt uthyrd och kommer att tillträdas i slutet av första kvartalet. Köpeskillingen uppgår till 175 miljoner kronor.
Balder har även träffat avtal med Midroc om förvärv av ett hotell i Lund som är under uppförande. Hotellet omfattar 9 300 kvadratmeter och kommer att drivas under varumärket Park Inn by Radisson och beräknas tillträdas i början av 2014. Fastigheten kommer att uppföras med miljövänliga material för att uppfylla kraven för Green Building.
- Det är positivt att ha fått till dessa affärer som passar långsiktigt bra in i Balders fastighetsportfölj i den intressanta Öresundsregionen, säger Balders vd Erik Selin.
Köpeskillingen för hotellet, som får 192 rum, restaurang och konferens för 150 personer, uppgår till 225 miljoner kronor.
NCC är utsedd som byggentreprenör av hotellet.
Artikeln är taggad med:
Transaktioner, Balder, Erik Selin, Midroc, Själsö, Öresund
Eddie Ekberg
eddie@fastighetssverige.se
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.
Systembolaget öppnar i Masthusen
UthyrningSystembolaget öppnar en ny butik i Diligentias stadsdel Masthusen i Västra Hamnen, Malmö.
Aberdeen säljer alla sina bostäder i Borås
TransaktionerAberdeen Asset Management har sålt nio bostadsfastigheter i Borås.
Visa fler nyheter »
Fredagsfemman
Har du koll på vad som hänt i fastighetsbranschen senaste veckan? Svara på våra fem frågor direkt här på fastighetssverige.se!
Till fredagsfemman »
Lokala nyheter
Stockholm
» Kungsledenförsäljning avbryts –...
» Veidekkesatsning på Östermalm kan...
» Arcona uppför kulturcentrum på...
Fler Stockholmsnyheter »
Göteborg
» Valad har hyrt ut
10 000...
» Tysk fond köper gamla...
» Balder köper mer på Avenyn
Fler Göteborgsnyheter »
Öresund
» Systembolaget öppnar i Masthusen
» Wihlborgs hyr ut till Byggmax
» Ny planchef i Malmö
Fler Öresundsnyheter »
Veckotoppen
Dagens mest lästa artikel:
» Dingizian på ny vd-post
Veckans mest lästa artiklar:
» Hemfosa säljer – men Thagesson...
» AMF Fastigheter rekryterar stort...
» Invesco köper för mer
än halv...
» Fasticon rekryterar från Newsec
» Backahill köper stort i Brinova –...
Transaktionstoppen
Senaste veckans största transaktioner:
» Invesco köper för mer
än halv...
» Invesco köper i Norrköping
» Sagax investerar 290 miljoner i...
Lediga fastighetsjobb
Branschguiden
I Branschguiden listar vi aktörer inom följande områden:
» Advokater
» Arkitekter
» Banker/finansinstitut
» Byggbolag
» Fastighetsförvaltning
» Konsulter – handel
» Konsulter/rådgivare
» Organisationer
» Revisionsbyråer
» Ägare/investerare
Till Branschguiden »
Börsrummet
Undrar du vem som sitter i vilken ledningsgrupp? Ta en titt i Börsrummet här på fastighetssverige.se.
Till Börsrummet »
Bildspel
Magasinet online
Söker ni lokal?
Lokalnytt.se är den marknadsledande sajten för dig som söker ny lokal till din kommersiella verksamhet.
Till Lokalnytt »







